آموزش

10 غذایی که نباید با هواپز بپزید

بررسی 10 غذایی که نباید با هواپز بپزید

معرفی 10 غذایی که نباید با هواپز بپزید

همانطور که میدانید این روزها تجهیزات جدیدی برای پخت و پز غذا به جهان معرفی شده است. شاید اگر به یک دهه قبل برگردیم، برخی از این دستگاه های پخت و پز را نمی بینیم.

یکی از این دستگاه ها هواپز می باشد که در حال حاضر در اکثر خانه ها دیده می شود. هواپز دارای مزایای زیادی می باشد و این امکان را برای شما فراهم میکند تا به ساده ترین شکل غذاهای لذیذ را درست کنید اما برخی غذا ها هستند که به هیچ وجه نباید با استفاده از این دستگاه درست شوند.

در مجموع ما تصمیم داریم در این مقاله به معرفی و بررسی برخی از این غذاها بپردازیم که نباید با هواپز آن ها را درست کنید در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان محتوا بررسی 10 غذایی که نباید با هواپز بپزید با ما در وب سایت شیائومی سیتی همراه باشید.

هواپز چیست؟

در ابتدا بهتر است شما را با هواپز بیشتر آشنا کنیم. هواپز یک دستگاه پخت و پز کوچک است که از هوای داغ برای پخت غذا استفاده می کند. این دستگاه شبیه به یک فر همرفتی است، اما از یک فن برای چرخش هوای داغ در اطراف غذا استفاده می کند.

این امر باعث می شود که غذا به طور یکنواخت پخته شود و ظاهری ترد و برشته داشته باشد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم شیائومی یکی از بهترین تولید کنندگان هواپز در جهان است و تا به امروز توانسته رقابت جدی با سایر برند های معتبر جهان داشته باشد.

این دستگاه دارای مزایا زیادی می باشد برای مثال هواپز از روغن بسیار کمتری نسبت به سرخ کردنی ها استفاده می کند، بنابراین غذاهای پخته شده با هواپز کالری، چربی و کلسترول کمتری دارند. از سوی دیگر فن هواپز هوای داغ را در اطراف غذا به گردش در می آورد، بنابراین غذا به طور یکنواخت پخته می شود.

غذاهایی که نباید با هواپز پخته شوند 

حال زمان آن فرا رسیده است تا با 10 غذایی که نباید با هواپز بپزید آشنا شوید. شاید تا به امروز این غذا ها را هواپز پخته باشید. اما مطمئنا متوجه تفاوت این دسته از غذاها بعد از درست کردن آنها با هواپز شده اید. در ادامه 10 غذا را نام خواهیم برد که دستگاه هواپز تاثیر منفی بر روی طعم و غیره آن ها می گذارد یا ممکن است به دستگاهتان آسیب برساند .

البته توجه داشته باشید ممکن است هرکدام از غذاهای زیر را قبلا در هواپز بدون مشکل درست کرده باشید اما توصیه می شود برای پخت این غذاها تا حد ممکن از روش های جایگزین استفاده کنید .

پاپ کورن

پاپ کورن را به هیچ وجه نباید در هواپز درست کنید زیرا مطمئنا خوب از آب در نمی آید. توجه داشته باشید دلایل زیادی وجود دارد که به شما ثابت می کند درست کردن پاپ کورن با هواپز 100% اشتباه است. در ادامه دلایلی را ذکر خواهیم کرد که شما بتوانید با دید باز برای درست کردن پاپ کورن اقدام کنید.

 • هواپز فضای کافی برای باز شدن ذرت‌ها ندارد. ذرت‌ها برای باز شدن به فضای کافی نیاز دارند تا بتوانند بخار ایجاد کنند. در هواپز، ذرت‌ها در یک سبد کوچک قرار می‌گیرند که فضای کافی برای باز شدن آنها ندارد. در نتیجه، ذرت‌ها به طور کامل باز نمی‌شوند و سفت می‌مانند.
 • پاپکورن در هنگام باز شدن به هوا پرتاب می شود و ممکن است در صورت پرتاب با المنت های دستگاه برخورد کرده و جرقه بزند یا در بخش بالایی دستگاه گیر کند .
 • ممکن است  نحوه گرمایش هواپز پاپ کورن را بسیار حشک و غیر قابل خوردن کند .

بنابراین، اگر می‌خواهید پاپ کورن خوشمزه و ترد داشته باشید، بهتر است آن را در مایکروویو یا روی اجاق گاز درست کنید.

ماهی خوراکی (سالمون، قزل آلا و…)

برای درست نکردن ماهی در هواپز دلایل زیادی وجود دارد اما دلیل اصلی اینکه نباید ماهی را در هواپز درست کرد این است که ماهی یک غذای حساس است و به راحتی می‌تواند خشک شود.

هواپز با استفاده از هوای داغ غذا را می‌پزد، و این می‌تواند باعث خشک شدن ماهی شود. از سوی دیگر ماهی یک غذای چرب است، و این چربی می‌تواند در هواپز جمع شود و باعث سوختن ماهی شود.

درثانی ماهی ممکن است طعم خود را از دست بدهد. هواپز می‌تواند باعث از بین رفتن طعم و مزه ماهی شود. در انتها بهتر است به این مسئله هم اشاره کنیم که ماهی حاوی مواد مغذی زیادی است که می تواند در اثر پخت در دمای بالا این مواد مغذی از بین برود. پخت ماهی در هواپز می تواند باعث از بین رفتن مواد مغذی ماهی شود.

و در آخر غذاهای دریایی بوی تندی دارند و چربی داخلی آنها در معرض گرمای بالا سوخته و دود می کند این باعث می شود بوی تند ماهی و یا غذای دریایی داخل هواپز بماند و پس از شستشو هم این بو از داخل محفظه نرود و در پخت های آتی طعم و بوی ماهی را به سایر غذاها منتقل کند . این ممکن است برای همه خوشایند نباشد .

✔️پیشنهاد می کنیم از سایر مدلهای هواپز شیائومی دیدن فرمایید .

سبزیجاتی مثل( کرفس، اسفناج و بروکلی)

دلیل اینکه نباید سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و بروکلی را در هواپز درست کرد این است که این سبزیجات به زمان پخت طولانی‌تری نیاز دارند تا به طور کامل پخته شوند.

هواپز با استفاده از هوای داغ غذا را می‌پزد، و این می‌تواند باعث خشک شدن سبزیجات شود. دلیل دیگری هم وجود دارد باعث می شود شما نتوانید از هواپز برای پخت سبزیجات استفاده کنید. توجه داشته باشید ساقه‌های کرفس، ساقه‌های اسفناج و قسمت‌های سفت تر بروکلی ضخیم‌تر هستند و به زمان پخت بیشتری نیاز دارند. اگر این سبزیجات را در هواپز قرار دهید، ممکن است قسمت‌های بیرونی آنها بسوزند، در حالی که قسمت‌های داخلی آنها هنوز خام هستند.

همچنین توجه داشته باشید که برخی از سبزیجات در دمای بالا خواص و مواد مغذی خود را از دست می دهند .

در هر شرایط اگر به هر دلیلی مجبور هستید سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و بروکلی را در هواپز درست کنید، می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید تا سبزیجات شما خشک نشوند و نسوزند:

 •         سبزیجات را به اندازه‌های کوچک‌تر برش دهید. برش‌های کوچک‌تر سریع‌تر می‌پزند و کمتر در معرض خطر خشک شدن قرار دارند.
 •         سبزیجات را با آب یا روغن اسپری کنید. این کار به جلوگیری از خشک شدن سبزیجات کمک می‌کند.
 •         سبزیجات را در دمای پایین‌تر بپزید. دمای بالاتر باعث خشک شدن سبزیجات می‌شود.
 •         سبزیجات را به طور منظم بررسی کنید. سبزیجات را هر چند دقیقه یک بار از هواپز خارج کنید و از پخت آنها مطمئن شوید.

غلات، برنج و حبوبات

هواپز یک دستگاه پخت و پز عالی برای بسیاری از غذاها است، اما برای غلات، برنج و حبوبات مناسب نیست. دلیل اصلی این است که هواپز از هوای داغ برای پخت غذا استفاده می کند، در حالی که غلات، برنج و حبوبات برای پخت کامل به آب داغ نیاز دارند.

اگر غلات، برنج یا حبوبات را در هواپز بپزید، ممکن است اتفاقات زیر بیفتد:

 •         غذا به طور کامل پخته نمی شود. هواپز نمی تواند آب را به اندازه کافی گرم کند تا غلات، برنج یا حبوبات را به طور کامل بپزد. در نتیجه، ممکن است غذای شما خام یا نیمه پخته باشد.
 •         غذا خشک می شود. هوای داغ در هواپز می تواند باعث خشک شدن غلات، برنج یا حبوبات شود. در نتیجه، غذای شما ممکن است سفت و بی مزه باشد.
 •         غذا طعم خود را از دست می دهد. هوای داغ در هواپز می تواند باعث از بین رفتن برخی از طعم های طبیعی غلات، برنج یا حبوبات شود. در نتیجه، غذای شما ممکن است بی مزه باشد.

کباب ها ؛ غذای ممنوعه در هواپز

همان طور که قبلا گفته شد هواپز با هوای داغ به پخت غذا می پردازد و لایه ی خارجی غذا را ترد می کند ، در نتیجه، ممکن است قسمت‌های داخلی کباب خام یا نیمه پخته باقی بماند و قسمت های خارجی سفت و خشک شوند .

برای اینکه کباب را در هواپز بپزید، باید آن را به قطعات کوچک‌تر برش دهید. این کار باعث می‌شود که کباب سریع‌تر و یکنواخت‌تر بپزد. همچنین، می‌توانید کباب را در یک عدد کاغذ روغنی یا کاغذ سرخکن نسوز قرار دهید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود اما در هر صورت امکان خشک شدن کباب مرغ و یا گوشت وجود دارد توصیه می شود کباب را داخل هواپز نپزید .

پنیر 

چه کسی دوست ندارد مقداری پنیر سرخ شده آماده کرده و نوش جان کند اما از آن جا که سرخ کن بدون روغن شما واقعا غذا را سرخ نمی کند  ممکن است پنیر داخل دستگاه سوخته و یا به ظرف دستگاه بچسبد .پ

س اگر قصد تهیه پنیر سرخ شده را دارید توجه داشته باشید که قبل از استفاده پنیر را در مخلوط آرد سوخاری و تخم مرغ قرار دهید و بعد آن را در هواپز بگذارید توجه داشته باشید که از کم ترین دما برای این کار استفاده کنید و زمان طبخ را محدود کرده و هر چند دقیقه پنیر ها را چک کنید . نوجه داشته باشید که در 1 الی دقیقه اول پنیر را بچرخانید تا یک طرف خام و یک بخش سوخته نداشته باشید .

آش را به هیچ وجه در هواپز درست نکنید

آش یک غذای سنتی ایرانی است که از مواد مختلفی مانند حبوبات، سبزیجات و گوشت یا مرغ تهیه می‌شود. آش معمولاً در یک قابلمه بزرگ پخته می‌شود تا مواد به طور کامل پخته شوند و طعم و مزه خود را حفظ کنند. هواپز یک دستگاه پخت و پز است که از هوای داغ برای پخت غذا استفاده می‌کند. هواپز برای پخت غذاهای مختلف مانند مرغ، سیب زمینی و غذاهای داخل آرد سوخاری مناسب است، اما برای پخت آش مناسب نیست.

دلایل اینکه نمی توان آش را در هواپز درست کرد عبارتند از:

 •         هواپز نمی تواند حجم زیادی از غذا را در خود جای دهد. آش معمولاً یک غذای حجیم است و هواپز برای پخت آن کافی نیست. در نتیجه، ممکن است قسمت‌های داخلی آش نپخته باقی بماند.
 •         هواپز نمی تواند طعم و مزه آش را به طور کامل حفظ کند. آش یک غذای خوش طعم و خوش عطر است که به مواد اولیه تازه و مرغوب نیاز دارد. هواپز ممکن است باعث از بین رفتن طعم و مزه آش شود.

درست کردن سوپ در هواپز اشتباه است

یکی دیگر از غذاهایی که در لیست 10 غذایی که نباید با هواپز بپزید وجود دارد، سوپ است زیرا ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود. هواپز یک دستگاه پخت و پز است که از هوای داغ برای پخت غذا استفاده می‌کند. این روش پخت برای غذاهایی که به زمان پخت کوتاهی نیاز دارند، مانند مرغ، گوشت و سیب زمینی مناسب است.

 •         سوپ ممکن است به طور کامل پخته نشود. هواپز نمی تواند حجم زیادی از غذا را در خود جای دهد. سوپ معمولاً یک غذای حجیم است و هواپز برای پخت آن کافی نیست. در نتیجه، ممکن است قسمت‌های داخلی سوپ نپخته باقی بماند.
 •         سوپ ممکن است خشک شود. هوای داغ در هواپز می تواند باعث خشک شدن سوپ شود. در نتیجه، سوپ ممکن است سفت و بی مزه باشد.

درست کردن پاستا با هواپز ممنوع

پاستا برای پختن نیاز به آب جوش دارد و هواپز‌ها معمولاً دمای کافی برای جوشاندن آب را ندارند.  پاستا به طور سنتی در آب جوش پخته می‌شود تا نرم شود. آب جوش به تعادل بین نشاسته و پروتئین در پاستا کمک می‌کند و باعث می‌شود که پاستا بافتی ترد و جویدنی داشته باشد.

علاوه بر این، هواپز‌ها معمولاً حرارت یکنواختی ندارند. این بدان معناست که ممکن است برخی از قسمت‌های پاستا بیش از حد پخته شوند، در حالی که برخی دیگر هنوز خام هستند. با این حال، برخی از افراد ادعا می‌کنند که می‌توان پاستا را در هواپز درست کرد. این افراد معمولاً پاستا را قبل از پخت در هواپز در آب جوش می‌پزند. این کار باعث می‌شود که پاستا تا حدی پخته شود و هواپز بتواند آن را به طور کامل بپزد.

درست کردن میگو در هواپز را فراموش کنید

میگو یک غذای دریایی خوشمزه است که می‌توان آن را به روش‌های مختلفی پخت، از جمله سرخ کردن، بخارپز کردن، و گریل کردن. هواپز‌ها می‌توانند برای پخت بسیاری از غذاها، از جمله گوشت، مرغ، سبزیجات، و حتی برخی از غذاهای دریایی، مانند ماهی، مورد استفاده قرار گیرند. اما میگو یکی از غذاهای دریایی است که نمی‌توان آن را در هواپز درست کرد.

دلیل این امر آن است که میگو یک غذای بسیار نرم است و به سرعت می‌پزد. اگر میگو را در هواپز بپزید، ممکن است بیش از حد پخته شود و سفت شود. علاوه بر این، هواپز‌ها معمولاً حرارت یکنواختی ندارند. این بدان معناست که ممکن است برخی از قسمت‌های میگو بیش از حد پخته شوند، در حالی که برخی دیگر هنوز خام هستند. بنابراین، بهتر است میگو را به روش‌های سنتی، مانند سرخ کردن، بخارپز کردن، یا گریل کردن، بپزید.و در آخر میگو یک غذای دریایی و دارای بو است و ممن است بوی آن پس از شستشو نیز از دستگاه نرود .

در اینجا چند نکته برای پخت میگو آورده شده است:

 •         میگو را به صورت یک لایه نازک در یک تابه یا سینی فر قرار دهید تا به طور یکنواخت پخته شود.
 •         میگو را بیش از حد نپزید، زیرا ممکن است خشک شود.
 •         میگو را می‌توان با سس‌های مختلف، مانند سس مایونز، سس گوجه فرنگی، یا سس سویا، سرو کرد.

راهنمای خرید هواپز

اگر تصمیم دارید برای خرید هواپز اقدام کنید بهتر است دنبال این محصول در بین انواع هواپز شیائومی بگردید. توجه داشته باشید شیائومی یکی از پیشرو ترین برند تولید کننده هواپز در جهان است و تا به امروز توانسته نظر مثبت خریداران محصولات خود را جلب کند. در انتها باید به این مسئله هم اشاره کنیم شیائومی سیتی با داشتن بستر اختصاصی فروش میتواند برای شما بهترین گزینه محسوب شود.

 

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد  10 غذایی که نباید با هواپز بپزید در اختیار شما قرار دادیم. این نکته را در نظر داشته باشید درست کردن این غذاها در هواپز غیر ممکن نیست و با در نظر گرفتن برخی از نکات میتوان آن ها را در هواپز درست کرد اما در هر شرایط استفاده از دستگاه هواپز برای درست کردن میگو، سوپ، مرغ برخی از سبزیجات و غیره می تواند باعث از دست رفتن طعم آنها  شود.

آموزش نحوه اتصال هواپز شیائومی به گوشی موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *