آموزش

مفهوم DPI در ماوس چیست؟ 

بررسی مفهوم DPI در ماوس

معرفی مفهوم DPI در ماوس

برای یک خرید تخصصی باید حتما از ویژگی‌های کالایی که قصد داریم آن را تهیه کنیم، مطلع باشیم. این مسئله در مورد کالاهای دیجیتال بسیار پررنگ‌تر است. هنگامی که می‌خواهید برای کامپیوترتان به خرید ماوس بپردازید ، باید به فاکتوری مثل DPI توجه کنید. این فاکتور از آن جهت مهم است که حساسیت ماوس و سرعت حرکت نشان‌گر را مشخص می‌کند. برای این‌که بیشتر در مورد این ویژگی توضیح بدهیم و نکاتی را در مورد آن بیان کنیم، تصمیم گرفتیم در این مطلب به این مسئله بپردازیم و در مورد DPI اطلاعاتمان را بالاتر ببریم و ببینیم که این استاندارد در چه مواردی مهم است. 

DPI چیست؟ 

واژه DPI از سرواژه‌های Dots Per Inch گرفته شده است که معنای تحت‌اللفظی آن می‌شود: تعداد نقطه‌ها در هر اینچ. این استاندارد مشخص می‌کند که ماوس از چه میزان حساسیت برخوردار است.به صورت کلی Dpi به معنای سرعت حرکت نشانگر روس صفحه نمایش به ازای کوچکترین حرکت ماوس است. هرچه عدد DPI بزرگ‌تر باشد، نشان‌دهنده آن است که با ماوس حساس‌تری سروکار داریم. البته گاهی به جای DPI ممکن است واژه‌های جایگزینی مثل CPI یا Count per Inch را از زبان تولیدکننده‌ها بشنوید که منظورشان همین استاندارد است.  

این استاندارد با یک عدد نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد کرسر با هر اینچ جابجایی فیزیکی توسط ماوس، چند پیکسل در مانیتور جابجا می‌شود. اعداد بزرگ‌تر به این معنا هستند که کرسر حرکت سریع‌تری دارد و با جابجایی فیزیکی کمتری، می‌تواند فاصله بیشتری را روی مانیتور پوشش دهد.

به همین ترتیب و در سمت مقابل اگر DPI در یک ماوس کمتر باشد، نشان می‌دهد که برای حرکت یک اینچی کرسر در صفحه نمایش، نیاز است که جابجایی فیزیکی بیشتری انجام دهید. همین مسئله در نهایت منجر به کاهش یا افزایش سرعت حرکت ماوس می‌شود. هرچند باید این را هم بدانید که DPI کمتر، باعث دقت بیشتر در حرکت ماوس می‌شود. پس می‌توان دریافت که حساسیت و سرعت دو عاملی هستند که با تغییر عدد DPI، تغییر می‌کند.  

از این موارد می‌توان نتیجه گرفت که DPI بیش از اندازه کم یا بیش از اندازه زیاد، هر دو به یک اندازه غیر کاربردی هستند و مانع از آن می‌شوند که بتوانیم به درستی با ماوس کار کنیم.  

مقدار مناسب DPI چقدر است؟ 

اگر با هر حرکت کوچک، فضای زیادی در مانیتور پوشش داده شود، یا برعکس، با یک حرکت کوچک نشان‌گر به کندی حرکت کند، هر دو حالت نشان از ناکارآمدی ماوس دارد و می‌تواند کارهای ما را مختل کند. پس باید حواسمان باشد که DPI مناسبی را برای ماوس در نظر داشته باشیم. DPI بیشتر برای گیمرها اهمیت دارد و شاید کاربران دیگر کمتر به این ویژگی توجه کنند.  

بسته به این‌که چه کاری می‌خواهید انجام بدهید، می‌توانید تنظیمات DPI را هم تغییر بدهید. مثلا ممکن است بخواهید بازی کنید، یا شاید ترجیحات شخصی متناسب با نیاز خود داشته باشید. همچنین وضوح تصویر مانیتور هم می‌تواند در تعیین عدد دلخواهتان نقش داشته باشد.

✔️ برای مشاهده قیمت ماوس شیائومی کلیک کنید .

با این‌ حال اگر بخواهیم یک نسخه کلی تجویز کنیم، می‌توان گفت DPI‌ بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ می‌تواند نیاز کاربران بازی‌های رایانه‌ای را پوشش دهد. مثلا اگر بازی‌های تیراندازی اول شخص را دوست دارید، DPI بالاتر به شما این اجازه را می‌دهد که سریع‌تر عمل کنید و بازی را راحت‌تر ادامه دهید. به همین ترتیب ممکن است برای بازی‌های دیگر نیاز به حرکت کمتر ماوس داشته باشید.  

یک تفکر قدیمی در مورد DPI وجود داشت که بیان می‌کرد DPI کمتر بهتر است؛ چرا که باعث کنترل بیشتر می‌شود. اما این مسئله صحیح نیست و همان‌طور که گفتیم، بسته به اینکه چه بازی یا کاری می‌خواهید انجام بدهید، DPI می‌تواند تغییر کند. اعداد خیلی زیاد در DPI مثل ۱۲۰۰۰ هم بیش از حد نیاز است و کار کردن با ماوس را مختل می‌کند. می‌توانید از قسمت تنظیمات ماوس در ویندوز، سرعت موردنظر را مطابق میلتان تنظیم کنید. 

جمع‌بندی 

DPI استانداردی است که میزان سرعت و حساسیت ماوس را نشان می‌دهد و آن را در قالب عددی مشخص می‌کند. این استاندارد بر اساس حرکت کرسر به ازای هر اینچ جابجایی فیزیکی ماوس، مشخص می‌شود. عدد بالاتر نشان‌دهنده حساسیت و سرعت بیشتر است و عدد پایین‌تر باعث می‌شود ماوس حساسیت کمتری داشته باشد. با در نظر گرفتن کاری که می‌خواهید انجام بدهید، می‌توانید این عدد را کم یا زیاد کنید و تنظیمات آن را تغییر دهید. این استاندارد بیشتر برای افرادی که می‌خواهند بازی کنند اهمیت دارد و برای کارهای روزمره و عادی آنقدرها مهم نیست.  

 

معرفی Ois در گوشی شیائومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *