آموزش, گوشی شیائومی

نسل جدید باتری گوشی را تا چه میزان باید شارژ کرد؟

معرفی میزان شارژ گوشی های جدید

 باتری گوشی را تا چه میزان باید شارژ کرد؟

به طور معمول، طول عمر نسل جدید باتری های گوشی موبایل  (باتری‌های لیتیوم یونی) 2 تا 3 سال است که طبق رتبه‌بندی سازندگان، برابر با حدود 300 تا 500 چرخه شارژ است. پس از آن، ظرفیت باتری تقریباً 20٪ کاهش می‌یابد.

اما اگر این زمان برای شما زودتر گذشته است، ممکن عادت شارژ شما در طول سال‌ها، بی‌صدا سلامت باتری گوشی شما را خراب کرده باشد. بنابراین؛ قطعا این سوال برای شما نیز پیش خواهد آمد که میزان شارژ نسل جدید باتری های گوشی چه قدر است؟

اینکه هر چند وقت یک‌بار نسل جدید باتری های گوشی خود را شارژ می‌کنید، عمر باتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به طور خلاصه، هر چه بیشتر باتری خود را شارژ کنید، بهتر است. برای اینکه واقعاً تخریب باتری را به حداقل برسانید، به ازای هر 10 درصد کاهش سطح باتری، دوباره آن را شارژ کنید و سطح باتری خود را تا حد امکان نزدیک به وسط (50%) نگه دارید.

برخلاف باتری‌های نیکل قدیمی، درارتباط با باتری های لیتیومی جدید باید به موارد زیر توجه کرد:

 • عمق تخلیه یا همان میزان مصرف باتری قبل از شارژ مجدد را در نظر داشته باشید و اجازه ندهید که باتری کاملا تخلیه شود.
 • میزان شارژ نسل جدید باتری‌های گوشی باید متعادل باشد، یعنی نه کم و نه زیاد باشد.

یک راه آسان برای افزایش عمر باتری از نوع باتری های لیتیومی، استفاده از کابل شارژهای دارای قابلیت قطع خودکار است. برای آشنایی بیشتر با میزان شارژ نسل جدید باتری‌های گوشی در این مقاله تا انتها با ما باشید.

باورهای رایج و قدیمی در مورد میزان شارژ نسل جدید باتری‌های گوشی

در گذشته اکثر افراد به مواردی معتقد بودند که امروزه آسیب زیادی به نسل جدید باتری های گوشی وارد می‌کنند و موجب کاهش عمر باتری می‌شوند. از جمله این باورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باتری‌ها باید کاملا خالی شده و تا 100% شارژ شوند
 • باتری‌ها در صورتی که فقط پس از تخلیه جزئی به طور مکرر شارژ شوند ظرفیت خود را از دست می‌دهند.

این دو باور نشان می‌دهند که شارژ مکرر ظرفیت باتری را کاهش می‌دهد، که این موضوع برای باتری‌های مبتنی بر نیکل درست بود. زیرا این باتری‌ها اگر از 1% به 100% شارژ نشوند، ظرفیت کامل خود را از دست خواهند داد.

اما اکنون، میزان شارژ نسل جدید باتری های گوشی از 1٪ به 100٪ به طور معمول، بخشی از عمر باتری را از بین خواهد برد.

تخلیه عمیق‌تر و سطح پایین باتری چقدر ظرفیت و عمر باتری را کاهش می‌دهد

البته یادتان باشد که انواع باتری به خودی خود، صرف نظر از عادت شما در شارژ کردن باتری های نسل جدید، خراب می‌شوند. تعداد لیتیوم موجود در نسل جدید باتری‌های گوشی به تدریج کاهش می‌یابد، زیرا در طول استفاده معمولی آنها یک لایه محدود کننده (به نام رابط الکترولیت جامد) تشکیل می‌دهند که رشد می‌کند و مقاومت داخلی باتری را افزایش می‌دهد که در نهایت ظرفیت باتری را کاهش می‌دهد.

البته عادت نادرست شارژ کردن باتری های لیتیومی در صورت رعایت نکردن موارد زیر، عمر باتری را زودتر به پایان می‌رساند:

 • تخلیه کامل باتری تا زیر 10 درصد
 • شارژ 100 درصدی تلفن همراه

یادتان باشد که هر چه گوشی شما قدیمی‌تر باشد، عادت شارژ ناسالم شما بیشتر به باتری شما آسیب می‌رساند.

 

ساعت هوشمند شیائومی

تخلیه باتری باید تا چه میزان باشد

هیچ مرزی وجود ندارد: هر چه باتری گوشی خود را عمیق‌تر تخلیه کنید، آسیب بیشتری به نسل جدید باتری های گوشی وارد می‌شود. بنابراین؛ یادتان باشد که برخلاف گوشی‌های قدیمی؛ شارژ مکرر، عمر باتری های لیتیومی را افزایش می‌دهد. از این نظر، انجام تخلیه کامل، یعنی تخلیه شارژ باتری تا 0 درصد، بیشترین آسیب را دارد.

هر چه میزان شارژ نسل جدید باتری های گوشی موبایل به 0% نزدیکتر باشد، برای باتری مضرتر است. (و همینطور در مورد سطح باتری نزدیک به 100٪). به همین دلیل است که شرکت اپل پیشنهاد می‌کند باتری‌ها را در حالت نیمه‌ شارژ ذخیره کنید. بنابراین؛ قبل از اینکه باتری به 20 درصد برسد، آن را دوباره شارژ کنید.

درچه صورت اجازه دهیم که باتری دشارژ کامل شود

در صورتی که درصد باتری شما به طور ناگهانی کاهش می‌یابد، مثلاً به طور غیرعادی در 50٪ باقی می‌ماند و سپس در یک چشم به هم زدن به 35٪ می‌رسد یا گوشی شما وقتی هنوز شارژ باتری متعادل است، به طور ناگهانی خاموش می‌شود. اگر این اتفاق افتاد، تخلیه کامل و سپس شارژ کامل برای کالیبراسیون مجدد را انجام دهید.

برای کالیبره کردن باتری گوشی:

 • تلفن همراه خود را خاموش نکنید تا زمانی که گوشی خود به خود خاموش شود (بدون اینکه در این بین شارژ شود).
 • وقتی گوشی خاموش است گوشی خود را تا 100 درصد شارژ کنید.
 • پس از شارژ کامل نسل جدید باتری های گوشی از شارژر جدا شده و گوشی خود را روشن کنید.
 • اگر بعد از روشن شدن گوشی، میزان شارژ نسل جدید باتری های گوشی 100% نبود، مجددا آن را تا 100% شارژ کنید و از برق جدا کنید.

چرخه دشارژ کامل و شارژ مجدد را کالبیره کردن گوشی می‌نامند. کالبیره کردن برای زمانی مناسب است که گوشی شما میزان شارژ دقیق باتری را نمایش نمی‌دهد.

چند وقت یکبار باید باتری خود را کالیبره کنید؟

هر زمان که باتری شما شروع به خواندن نادرست کرد. در غیر این صورت، از تخلیه کامل خودداری کنید، زیرا ظرفیت باتری را کاهش می‌دهد.

بهترین زمان برای شارژ باتری های لیتیومی

 • پس از کاهش 10 درصدی باتری، مجددا آن راشارژ کنید. تخلیه عمیق‌تر باتری را خراب می‌کند.
 • باتری را تا حد امکان نزدیک به محدوده متوسط نگه دارید. سطوح بالای باتری، که سطوح نزدیک به 0٪ و 100٪ هستند، ظرفیت باتری را کاهش می‌دهند.
 • اجازه ندهید که شارژ تلفن شما کمتر از 20٪ (یا بیشتر) شود و از تخلیه کامل باتری خودداری کنید مگر اینکه کالیبراسیون لازم باشد.
 • وقتی سطح باتری به 80 درصد و یا کمتر رسید، آن را از برق جدا کنید.
 • اجازه ندهید تلفن شما برای مدت طولانی در سطح 100% بماند، یعنی پس از یکبار شارژ کامل، مجددا به شارژر وصل شود.
 • هیچ قانون مطلقی برای پیروی وجود ندارد. اکثرا قانون 20 تا 80 را پیشنهاد می‌کنند که قطعا می توانید از آن پیروی کنید. شما حتی می توانید 45 تا 75 یا موارد دیگر را انجام دهید.
 • تا زمانی که بدانید چه چیزی برای باتری شما مضر است، می‌توانید عادت شارژ خود را بر اساس نیازها و روال روزانه خود تنظیم کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله از شیائومی سیتی شما را با میزان شارژ نسل جدید باتری های گوشی و تاثیر آن بر عمر باتری آشنا نمودیم. از این که تا انتهای این مقاله در کنار ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

مقایسه دوربین خودرو سونتی می A400 و A800s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *