آموزش

شار نوری یا لومن چیست؟

شار نوری یا لومن چیست؟معرفی شار نوری در لامپ ها

شار نوری یا لومن چیست؟ مفهوم لومن و شار نوری در لامپ ها و چراغ ها

در خرید لامپ‌، چراغ یا ریسه‌های هوشمند ، با یک ویژگی به نام لومن مواجه می‌شویم که شاید برایمان نامانوس باشد و این سوال برایمان پیش بیاید که مفهوم شار نوری یا لومن چیست؟ در یک توضیح ساده، لومن معیاری است که میزان روشنایی را نشان می‌دهد و به شما می‌گوید با خرید وسیله لامپ یا چراغ مورد نظرتان، تا چه میزان روشنایی از آن منبع نوری دریافت خواهید کرد. آشنایی بیشتر با این مفهوم، به ما در انتخاب یک محصول مناسب کمک شایانی می‌کند. پس به ادامه این مطلب توجه کنید تا نکات مهمی را در مورد شار نوری بیان کنیم.

لومن در چراغ‌ها و لامپ‌ها به چه معناست؟

لومن مقیاسی است که میزان نور مرئی لامپ یا هر منبع نوری را که توسط چشم انسان قابل تشخیص و دریافت است، مشخص می‌کند. این معیار با نماد LM نمایش داده می‌شود. هرچه عدد لومن بزرگ‌تر باشد، نشان از آن دارد که نور و درخشندگی بیشتری را از آن منبع نوری دریافت خواهیم کرد. اگر بخواهیم لومن را در یک کلمه تعریف کنیم، باید بگوییم معادل روشنایی است.

با توجه به این توضیحات، می‌توانیم به یک نکته بسیار مهم اشاره کنیم. خیلی از افراد هنگام خرید لامپ یا چراغ ، به توان آن توجه می‌کنند. یعنی به عددی که بر حسب وات مشخص می‌شود و نشان از میزان انرژی مصرفی لامپ دارد؛ اما بسته به این‌که به چه میزان نور و روشنایی احتیاج دارید، باید لامپی را انتخاب کنید که میزان روشنایی کافی را برایتان تامین کند.

آشنایی با مقیاس لومن

حالا که مفهوم شار نوری را می‌دانیم، ممکن است این سوال پیش بیاید که هر لومن چه میزان روشنایی را تامین می‌کند. برای درک این مطلب می‌توانیم یک مثال ارائه کنیم. یک لامپ با ۱۰۰ لومن روشنایی، درخشندگی‌ای معادل ۱۰۰ شمع روشن به فاصله یک فوت (تقریبا ۳۰ سانتی‌متر) دارد. به بیان دیگر چنین روشنایی‌ای بسیار کم است. برای مقایسه می‌توانید به این مسئله توجه کنید که یک لامپ ۶۰ واتی، می‌تواند روشنایی در حدود ۸۰۰ لومن تولید کند. چند نمونه دیگر را نیز می‌توانید در زیر مطالعه کنید:

 • یک لامپ ۱۰۰ واتی استاندارد، حدود ۱۶۰۰ لومن روشنایی دارد.
 • یک لامپ ۷۵ واتی استاندارد حدود ۱۱۰۰ لومن شار نوری دارد.
 • برای دریافت ۴۵۰ لومن، می‌توانید یک لامپ ۴۰ واتی استاندارد تهیه کنید.
✔️ جهت مشاهده و خرید لامپ شیائومی کلیک کنید .

البته اگر به جای لامپ استاندارد، لامپ هالوژن استفاده کنیم، شرایط به این شکل تغییر می‌کند:

 • یک لامپ ۲۹ واتی هالوژن، روشنایی‌ای معادل ۴۵۰ لومن دارد.
 • یک لامپ هالوژن ۴۳ واتی، حدودا ۸۰۰ لومن روشنایی دارد.
 • برای تامین ۱۱۰۰ لومن، یک لامپ ۵۳ واتی هالوژنی پاسخگو خواهد بود.
 • اگر به ۱۶۰۰ لومن نیاز داشته باشید، یک لامپ هالوژنی ۷۲ واتی نیازتان را رفع می‌کند.

اما اگر به جای لامپ‌های هالوژن و استاندارد، از لامپ LED استفاده کنیم، مصرف انرژی به شدت کاهش پیدا می‌کند و می‌توان انرژی بیشتری را صرفه‌جویی کرد. به اطلاعات زیر توجه کنید:

 • یک لامپ ۸ واتی LED ، روشنایی معادل ۴۵۰ لومن روشنایی خواهد داشت.
 • لامپ ۱۳ واتی LED، روشنایی معادل ۸۰۰ لومن تامین می‌کند.
 • برای دریافت ۱۱۰۰ لومن، خرید یک لامپ ۱۷ واتی LED مناسب است.
 • روشنایی به میزان ۱۶۰۰ لومن را می‌توانید با یک لامپ ۲۰ واتی LED تامین کنید.

از تمام موارد بالا می‌توان این را نتیجه گرفت که اعداد بالاتر در واحد لومن، به منزله درخشندگی و روشنایی بیشتر است. بسته به این‌که به چه میزان نور نیاز دارید، می‌توانید لامپی با لومن بالا یا پایین خریداری کنید.

✔️ برای مشاهده انواع چراغ مطالعه شیائومی کلیک کنید .

جمع‌بندی

شار نوری یا لومن یکی از واحدهای نوری است که هنگام خرید لامپ، چراغ یا ریسه باید به آن توجه کنید. منظور از لومن میزان روشنایی منبع نوری است. هرچه عدد لومن بزرگ‌تر باشد، روشنایی بیشتری ایجاد می‌کند. یک لامپ استاندارد ۱۰۰ واتی، روشنایی به میزان ۱۶۰۰ لومن خواهد داشت.

اما اگر یک لامپ ۲۰ واتی LED استفاده کنیم، به همین میزان روشنایی دست پیدا خواهیم کرد. این مسئله نشان می‌دهد که یک لامپ LED می‌تواند با وات کمتر، روشنایی بیشتری داشته باشد و مصرف انرژی آن کمتر خواهد بود و حتی بیشتر از لامپ‌های استاندارد عمر می‌کند.

بررسی و معرفی بهترین گجت‌ های شیائومی در سال ۲۰۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *