آموزش

حذف bloatware از گوشی شیائومی: چگونه bloatware را از گوشی شیائومی حذف کنیم ؟

روش های حذف bloatware از گوشی شیائومی

چگونه bloatware را از گوشی شیائومی حذف کنیم ؟

اگر اخیراً موفق شدید که گوشی هوشمند شیائومی را خریداری کنید و مدل آن ، از مدل های جدید محصولات شیائومی است ، تعداد زیادی برنامه از پیش نصب شده را خواهید دید که  احتمالا استفاده ی خاصی از آنها  نخواهید داشت. برندهای گوشی های هوشمند اندرویدی اغلب با توسعه دهندگان و برندهای دیگر برنامه همکاری می کنند تا برنامه ها را از قبل روی دستگاه های هوشمند خود نصب کنند.

چنین برنامه‌هایی نه تنها فضای ذخیره‌سازی گوشی شما را بیهوده اشغال می کنند ، بلکه اعلان‌های ناخواسته‌ای را نیز به روی صفحه ی گوشی شما ارسال می‌کنند که می تواند آزار دهنده باشد. در این مقاله در شیائومی سیتی نگاهی خواهیم داشت به اینکه چگونه می توانید برنامه های bloatware را از گوشی شیائومی حذف کنید و فضای ذخیره سازی بیشتری برای آهنگ ها ، فیلم ها و سایر برنامه های مورد نظرتان داشته باشید.

Bloatware  چیست؟

Bloatware نرم‌افزاری است که به صورت پیش فرض روی تلفن همراه تان نصب شده ، از آن استفاده نمی‌کنید و با استفاده از فضای ذخیره‌سازی، حافظه و باتری باعث کاهش سرعت دستگاه شما می‌شود.

این برنامه ها همچنین از داده های تلفن همراه یا وای فای در پس زمینه استفاده می کنند و اعلان های ناخواسته را برای شما ارسال می کنند. در برخی از تلفن های هوشمند، این برنامه ها را می توان به راحتی حذف کرد، و در برخی دیگر، آنها را فقط می توان غیرفعال کرد، اما نمی توان آنها را به طور کامل حذف کرد. از سوی دیگر، غیرفعال کردن Bloatware، از اجرای آن در پس‌زمینه و تخلیه ی باتری شما جلوگیری می‌کند.

✔️ راه‌های افزایش امنیت گوشی‌ شیائومی

برای غیرفعال کردن Bloatware، طبق مراحل زیر عمل کنید :

مرحله 1: به فروشگاه Google Play بروید و hidden settings miui hyper os را جستجو کنید.

مرحله 2: برنامه توسعه یافته توسط Yunus Ceyhan را انتخاب کنید و روی Install ضربه بزنید.

مرحله 3: برنامه Hidden Settings MIUI را در گوشی های هوشمند خود باز کنید و به تنظیمات > مدیریت برنامه ها در منوی تنظیمات بروید. با این کار یک منوی مخفی تنظیمات MIUI باز می شود که در آن می توانید برنامه ها را غیرفعال کنید.

مراحل خذف بلوتویر از گوشی شیائومی

مرحله 4: از لیست برنامه های قابل دسترسی، برنامه ای را که می خواهید غیرفعال کنید انتخاب کنید.

مرحله 5: در قسمت App Info برنامه خاص، روی دکمه Disable یا Unistall کلیک کرده و Disable App را انتخاب کنید.

چگونگی حذف bloatware از گوشی شیائومی

چگونه Bloatware را از گوشی شیائومی خود حذف کنیم [بدون دسترسی روت]

بسته به برند گوشی هوشمند، فرآیند حذف Bloatware ممکن است از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت باشد. در حالی که برخی از برنامه ها را می توان تنها با چند کلیک حذف کرد، برخی دیگر، مانند برنامه های ماشین حساب داخلی یا شماره گیر تلفن، ممکن است به چند مرحله بیشتر نیاز داشته باشند.

روش 1: برنامه های غیر قابل نصب را حذف کنید

برخی از برنامه‌ها هستند که می‌توانید به سادگی آن‌ها را حذف کنید، مانند هر برنامه اندرویدی دیگری. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید Bloatware از پیش نصب شده مانند Helo و Opera Browser را حذف کنید. در اینجا نحوه حذف برنامه ها از گوشی هوشمند شیائومی آمده است.

مرحله 1: روی نماد برنامه ای که می خواهید حذف شود ضربه بزنید و نگه دارید.

مرحله 2: دو گزینه را مشاهده خواهید کرد: “اطلاعات برنامه” و “اشتراک گذاری”. اطلاعات برنامه را از منو انتخاب کنید.

مرحله 3: MIUI شما را به صفحه اطلاعات برنامه برای آن برنامه خاص می برد. Uninstall را انتخاب کنید و سپس روی OK ضربه بزنید.

با این کار، برنامه انتخاب شده و همچنین تمام فایل های مرتبط با  Bloatware   از گوشی شیائومی شما حذف می شود.

✔️ جهت مشاهده و خرید ماوس شیائومی کلیک کنید.

روش 2: از ADB و Fastboot استفاده کنید

ADB (Android Debug Bridge) ممکن است بتواند به شما کمک کند اگر مجموعه خاصی از برنامه‌ها را Bloatware می‌دانید اما نمی‌توانید آنها را از طریق تنظیمات حذف یا غیرفعال کنید. در اینجا نحوه استفاده از ADB برای حذف اجباری برنامه های کاربردی سیستم آمده است. برای استفاده از این روش به رایانه شخصی با سیستم عامل ویندوز نیاز دارید. توصیه می کنیم قبل از اینکه با ADB  قصد غیرفعال سازی Bloatware را دارید ، یک نسخه پشتیبان کامل (بکاپ) بگیرید و سپس غیرفعال سازی Bloatware را انجام دهید.

حذف برخی از برنامه های سیستم ممکن است مخاطره آمیز باشد، زیرا ممکن است منجر به خراب کردن دستگاه شود. توصیه می شود با برنامه های ضروری مانند برنامه های دوربین داخلی، شماره گیر و پیام ها کاری نداشته باشید و اگر قصد حذف آنها را دارید ، بهتر است به یک متخصص تلفن همراه مراجعه نمایید.

مرحله 1: به Settings > About Phone در گوشی شیائومی خود بروید و هفت بار روی نسخه MIUI ضربه بزنید تا Developer Options فعال شود.

مرحله 2: مطمئن شوید که ADB را روی رایانه خود تنظیم کرده اید و آماده کار هستید. اگر نمی‌توانید، ابزارهای پلتفرم Android SDK را برای ویندوز، macOS یا لینوکس دانلود کنید و جلو بروید.

مرحله 3: به دایرکتوری یا پوشه ای که ADB در آن نصب شده است بروید و یک پنجره Command/Terminal جدید باز کنید. در ویندوز، با فشار دادن کلید Shift، کلیک راست در یک فضای خالی و انتخاب Open in Windows Terminal می توان این کار را انجام داد. کاربران macOS می توانند این کار را با باز کردن یک پنجره ترمینال جدید و حرکت به سمت مسیر با استفاده از دستور cd انجام دهند.

مرحله 4: گوشی هوشمند خود را با استفاده از کابل USB به رایانه شخصی متصل کنید، دستگاه های adb را در خط فرمان تایپ کنید و Enter را فشار دهید. اگر برای اولین بار از ADB در تلفن خود استفاده می کنید، یک منوی بازشو برای درخواست مجوز دریافت خواهید کرد. اجازه را بپذیرید و ادامه دهید.

مرحله 5: دستور adb devices را مجدداً اجرا کنید، و در صورت موفقیت آمیز بودن اتصال، باید یک رشته از کاراکترها را ببینید که شماره سریال تلفن شما است

مرحله 6: سپس در قسمت فرمان (commend) adb shell را تایپ کنید.

مرحله 7: در نهایت، برای حذف یک برنامه سیستمی از گوشی شیائومی خود، از متن دستوری زیر استفاده کنید: pm uninstall -k —user 0 PackageName

شما باید PackageName را در این دستور با نام کامل بسته برنامه ای که در لیست بسته های شیائومی در مرحله 6 مشاهده کردید، جایگزین کنید. باید دستور را برای هر برنامه ای که می خواهید از گوشی شیائومی خود حذف کنید، انجام دهید.

روش 3: از ابزارهای Xiaomi ADB/Fastboot استفاده کنید

کاربران می‌توانند از ابزارهای Xiaomi ADB/Fastboot برای حذف، نصب مجدد، غیرفعال کردن و فعال‌سازی مجدد برنامه‌ها و خدمات سیستم در صورت لزوم استفاده کنند. همچنین ممکن است از ADB برای انتقال فایل‌ها بین دستگاه و رایانه استفاده شود و تنظیمات DPI برای تنظیم تراکم صفحه نمایش لغو شود. سایر قابلیت‌ها عبارتند از: امکان نادیده گرفتن تنظیمات عرض و ارتفاع در وضوح صفحه، دسترسی به داده‌ها و اطلاعات زیادی در مورد دستگاه شما، فلش کردن هر پارتیشن با تصویر، راه‌اندازی به هر تصویر یا فلش رام Fastboot، حذف حافظه پنهان و بازنشانی کارخانه ای (reset factory)  انجام دهید.

مرحله 1: به Github بروید و آخرین نسخه ابزارهای Xiaomi ADB/Fastboot را برای رایانه خود دانلود کنید.

مرحله 2: دستگاه خود را وصل کنید و برنامه ابزار شیائومی را در رایانه خود باز کنید.

مرحله 3: اگر این اولین بار است که از ADB در تلفن خود استفاده می کنید، دستگاه از شما می خواهد که آن را مجاز کنید. مجوز را بپذیرید. پس از آن، باید برنامه ای را ببینید که دستگاه شما را شناسایی کرده و شماره سریال را نمایش می دهد.

مرحله 4: برنامه‌هایی را که می‌خواهید پس از اتصال، حذف کنید، انتخاب کنید. حذف نصب را می توان در زیر ADB > Uninstaller پیدا کرد.

مرحله 5: روی Uninstall کلیک کنید

روند نصب مجدد برنامه ها، غیرفعال کردن یا فعال کردن آنها کاملاً مشابه است. به منوی خاص زیر ابزار بروید، برنامه ها را انتخاب کنید و روی دکمه کلیک کنید.

✔️ حل مشکل ریجن در محصولات شیائومی

سوالات متداول

  1. آیا برای حذف برنامه های سیستمی در گوشی های شیائومی به بوت لودر قفل نشده یا دسترسی روت نیاز دارم؟
  •  خیر، برای حذف برنامه های سیستمی از گوشی شیائومی خود نیازی به بوت لودر آنلاک یا دسترسی روت ندارید. از طرف دیگر، نصب یک کاستوم رام یا فلش کردن یک فایل، به یک بوت لودر آنلاک نیاز دارد.

۲. آیا حذف Bloatware ها از گوشی شیائومی مخاطرات خاصی دارد؟

  •  حذف Bloatware ها از گوشی شیائومی ممکن است با مخاطراتی همراه باشد مانند از دست دادن گارانتی، کاهش عملکرد گوشی یا حتی خرابی سیستم. بنابراین، قبل از حذف هر برنامه‌ای، بهتر است مطمئن شوید که این کار برای گوشی شما ایمن است.

۳. آیا حذف Bloatware ها تاثیری در عملکرد گوشی شیائومی دارد؟

  •  حذف Bloatware ها می‌تواند عملکرد گوشی شیائومی را بهبود بخشد، زیرا این برنامه‌ها بی‌مورد فضای ذخیره سازی و منابع سیستم را مصرف می‌کنند. اما باید توجه داشت که بعضی از Bloatware ها نیز به عملکرد سیستم کمک می‌کنند و حذف آن‌ها ممکن است عواقب منفی داشته باشد.

نتیجه گیری

در مطالب بالا تلاش شد نحوه ی حذف Bloatware از گوشی شیائومی بررسی شود. شما می توانید گوشی های شیائومی مورد نظر خود را از شیائومی سیتی تهیه فرمایید.

معرفی و بررسی نحوه بررسی سلامت باتری گوشی های شیائومی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *