آموزش

تشخیص شارژر اصلی شیائومی

آموزش نحوه تشخیص شارژر اصلی شیائومی

راه های تشخیص شارژر اصلی شیائومی

شاید برای شما هم پیش آمده است که برای خرید شارژر موبایل خود در تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن دچار تردید شده اید. از آنجا که شرکت شیائومی یکی از برندهای شناخته شده در بازار محصولات دیجیتال و انواع موبایل است، کپی برداری و فیک سازی از محصولات آن امری رایج است. به همین دلیل در این مقاله سعی کرده ایم به طور کامل به نحوه تشخیص آداپتور شارژر اصلی شیائومی بپردازیم و با روش های شناسایی مدل های فیک آشنا شویم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از شارژر اصلی

همه ی ما معمولا نگران عمر باتری موبایل خود هستیم. باتری موبایل به عنوان قلب این وسیله‌ی هوشمند عمل می‌کند و ضعیف شدن آن قطعا روی عمر و کیفیت گوشی ما تاثیر منفی می‌ گذارد. به همین خاطر نیز راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از آسیب دیدن به باتری توسط کارشناسان لوازم هوشمند دیجیتال معرفی می شوند. اما بهتر است به این نکته توجه کنیم که هیچ چیزی بهتر از داشتن یک شارژ اصل و با کیفیت نمی تواند مراقب باتری موبایل ما باشد. پس با استفاده از یک شارژ اورجینال کمک زیادی به عمر گوشی خودمان کرده ایم.

از طرفی اگر برای هر گوشی از شارژر اصلی و مخصوص برند سازنده استفاده کنیم، عملکرد گوشی نیز بهتر خواهد بود و با مشکلات سخت افزاری کمتری روبه رو می شویم. برای مثال در استفاده از شارژر اصلی شیائومی، نه تنها جلوی کاهش عمر باتری گرفته می شود بلکه کار با این گوشی نیز به دلیل سرعت و عملکرد بالا لذت بخش خواهد بود.

خطرات استفاده از شارژرهای تقلبی گاهی منجر به خسارت ها و آسیب های جدی به گوشی و حتی مشتریان شده است. حتما شما هم شنیده اید که برخی از باتری ها بخاطر استفاده از شارژرهای تقلبی یا سوخته اند یا دچار آتش سوزی شده اند.

نحوه تشخیص شارژر اصلی

برای تشخیص شارژر اصلی شیائومی از نسخه ی فیک روش های مختلفی وجود دارد. در برخی موارد باید به قسمت های سخت افزاری محصول و در برخی دیگر باید به نوع بسته بندی و طراحی توجه کنید. در این قسمت سعی کرده ایم به طور کامل به روش های تشخیص شارژر اصلی شیائومی برای یک خرید مطمئن بپردازیم. پس با یادگیری این نشانه ها با خیال راحت و بدون نگرانی شارژر اصلی را بخرید.

 

سرعت شارژ کردن

هنگام خرید شارژر شیائومی به سرعت شارژ کردن شارژر توجه کنید. شارژر های اصلی در مقایسه با شارژرهای تقلبی (خصوصا اگر از نوع فست شارژر باشد) سرعت شارژ بالایی دارند. از  طرفی ولتاژ ورودی به باتری نباید از حد استاندارد تعریف شده روی آداپتور بیشتر باشد. در صورتی که شارژر مقدار ولتاژ بیشتری از عدد نوشته شده روی آداپتور به باتری وارد کند، علاوه بر آسیب دیدن باتری گوشی، عملکرد نرم افزاری موبایل نیز کند می شود.

کد QR روی محصول

کد QR یکی از مهمترین نکات در تشخیص اصل بودن هر محصولی است. شرکت شیائومی نیز برای شناسایی محصولات اورجینال خود در بازار برای هر محصول یک کد QR تعریف کرده است. در شارژر های اصلی شیائومی این کد بر روی بدنه ی آداپتور در کنار نوشته های راهنما قابل مشاهده است. توجه کنید که در مدل های فیک این کد معمولا بر روی برچسب کابل شارژر قرار داده شده است. حتی در بعضی از مدل های تقلبی شارژر شیائومی، تصویرکد QR را روی آداپتور می چسبانند.

کیفیت ساخت و نوع طراحی

به خاطر داشته باشید که همیشه جنس اصلی از کیفیت ساخت بهتری برخوردار است. اهل فن و فروشندگان لوازم جانبی موبایل معمولا با یکبار دست گرفتن شارژر ها می‌توانند فیک بودن یا اصل بودن آن ها را تشخیص دهند. هرچند این مهارت بعد از کلی تجربه بدست می آید اما کیفیت ساخت و نوع طراحی در تشخیص اصل بودن شارژر شیائومی کمک زیادی می کند. در نحوه ی تشخیص شارژر اصلی شیائومی به جنس شارژر توجه کنید.

اگر شارژر اصلی را در کنار شارژر فیک قرار دهید متوجه می شوید که جنس آداپتور شارژر اصلی از مواد مرغوب و با کیفیت است.

به نحوی که اگر بخواهید آداپتور شارژر را برای تعمیر باز کنید به سختی می توانید اینکار را انجام دهید. رنگ شارژر اصلی شیائومی، سفید پر رنگ جلا یافته است که در مقایسه با رنگ سفید مات مدل تقلبی به خوبی قابل تشخیص است. البته این موضوع به جنس پلاستیک مرغوب شارژر اصلی بر می‌گردد.

 

خرید کابل شارژ و آداپتور شیائومی

وزن آداپتور شارژر

شارژرهای اصلی سنگین تر اند. علت این سنگینی به کار رفتن تعداد بیشتر خازن و نیز عایق کاری های حرفه ای در اتصالات است که شارژر های اصلی را سنگین تر از مدل های تقلبی کرده است.

البته نباید از این نکته غافل شویم که بعضی از کپی کارهای حرفه ای یک قطعه فلز را درون بدنه ی پلمپ شده ی آداپتور قرار می دهند که کمی وزن آن را سنگین تر کنند. ولی نگران نباشید! حتی با اینکار هم وزن شارژر اصلی شیائومی سنگین تر از شارژ تقلبی است. پس برای تشخیص شارژر اصلی شیائومی، شارژر را در دست خود بگیرید و سنگینی آن را با دست خود حس کنید.

ظریف کاری و جزئیات

جزئیات در تشخیص شارژر اصلی شیائومی حرف اول را می زنند. شرکت شیائومی در ساخت شارژر های موبایل اورجینال،  دقت و ظرافت خاصی به خرج می دهد. این ظرافت را می توانید در یکدست بودن و کیپ بودن شیار های بدنه ی شارژر مشاهده کنید. همچنین دو شاخه ی برق شارژر به نحوی عایق کاری شده است که در هنگام اتصال با پریز برق بدون نیاز به فشار دادن شارژر، جریان برق منتقل شود.

معمولا در شارژرهای فیک، برای متصل شدن شارژر باید کمی شارژر را به پریز فشار دهید. از طرفی شارژر های فیک بدنه ی زبری دارند. این نکته را می توانید با لمس کردن بدنه ی آداپتور متوجه شوید. شارژرهای اصلی سطح صاف و یکدستی دارند.

نوشته های راهنما روی آداپتور

یکی از روش های ساده ی تشخیص شارژر اصلی شیائومی نوشته های روی آداپتور هستند. در نسخه ی اصلی شارژر شیائومی، نوشته ها پر رنگ هستند. همچنین روی بدنه ی برخی از آداپتور های شیائومی با پرینتر لیزری متن ها چاپ شده است در صورتی که نوشته ها در مدل فیک کم‌رنگ تر اند و اگر آنها را لمس کنید متوجه زبری و اصطکاک آنها می شوید.

یک نکته ی دیگر که باید در نوشته ها به آن توجه کرد، اعداد و مشخصات فنی درج شده در نوشته های راهنماست. ولتاژ های ورودی در شارژر های فیک غیر واقعی هستند و شما می توانید صحت آن ها را با مانیتورینگ شارژر بسنجید. برای این کار می توانید از یک مانیتورینگ دقیق در بازار استفاده کنید.

 

جنس کابل شارژر

کابل شارژر یکی از قسمت های بسیار مهم یک شارژر است. در برخی موارد استاندارد نبودن کابل شارژر باعث می شود که حرارت شارژر بالا رفته و حتی به گوشی شما آسیب جدی وارد شود. فراموش نکنید که کابل هر شارژر باید مخصوص همان شارژر و آداپتور باشد.

کابل شارژر شیائومی اصل بسیار نرم بوده و لبه های آن در قسمت پورت usb به خوبی تراش خورده اند. کابل های خشک و سفت تقلبی که از پلاستیک نامرغوب ساخته شده اند پس از مدتی دچار قطعی می شوند. نکته ی دیگر در تشخیص شارژر اصلی برچسب استفاده شده بر روی کابل شارژر است. در شارژرهای تقلبی این برچسب حاوی کد QR محصول است که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم.

کوتاه و بلندی دو شاخه ی برق

دو شاخه ی برق در آداپتور شارژر اصلی کمی بلند تر از مدل های فیک است. همین ویژگی ساده در مدل های اصلی باعث شارژ راحت ترمی شود. شارژرهای تقلبی به خوبی در پریز قرار نمی گیرند و اتصال برق به طور کامل صورت نمی گیرد. به همین دلیل در صورت استفاده از شارژر های فیک احتمال جرقه زدن، سوختگی و بالا رفتن دما وجود دارد.

 

آرم معتبر شیائومی

برند هر محصول بخش جدانشدنی از آن محصول است. حتما شما هم در بازار دیده اید که بعضی از محصولات تقلبی برای فریب مشتری اسم یا ارم شبیه برند اصلی را دارند. کپی کارها معمولا برای اینکار یک یا چند حرف از اسم برند اصلی را عوض می کنند. گاهی کمی رنگ آرم اورجینال را تغییر می دهند یا از اشکال شبیه به برند اصلی استفاده می کنند.  از آنجا که برند شیائومی یک برند نام آشنا در بازار است از این موضوع مستثنی نیست. حتما در هنگام خرید شارژر اصلی شیائومی به آرم شیائومی هک شده بر روی آن دقت کنید. همچنین در قسمت نام شیائومی باید دقیقا کلمه ی Xiaomi  به کار رفته باشد.

بورد داخلی شارژر

تا الان ویژگی های ظاهری شارژر اصلی شیائومی و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما برای تشخیص شارژر اصلی می توان به دنیای درون اداپتور یا بورد اصلی هم سرک کشید و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار داد. بورد اصلی قلب تپنده ی شارژر است. در ابتدای مقاله یکی از دلایل سنگینی وزن شارژرهای اصلی را استفاده از خازن های بیشتر ذکر کردیم.

برای تشخیص شارژر اصلی، اگر پلمپ آداپتور را بشکنید و به بورد اصلی نگاهی بیاندازید متوجه پیچیدگی های آن خواهید شد. بورد اصلی شارژر اورجینال شیائومی دارای برق رسانی قوی، عایق کاری محکم و قابل توجه، تعداد خازن بیشتر و اتصالات محکم و استاندارد است. این در حالی است که بورد اصلی شارژر های تقلبی از نظر ظاهری از قطعات کمتری تشکیل شده و وزن سبک تری دارد.

جنس فلز به کار رفته

برای تشخیص اصل بودن شارژر شیائومی یک آهن ربا را به دو سر فلزی (دو پین) اداپتور نزدیک کنید. شرکت شیائومی در تولید شارژر های موبایل از فلز مس استفاده می کند که از رسانایی الکتریکی بالایی برخوردار است. به همین خاطر جذب آهن ربا نمی شود. همین ویژگی می تواند به شما در تشخیص شارژ های اصلی از فیک کمک کند. شارژر های تقلبی از جنس غیر مس ساخته شده اند و به آهن ربا جذب می شوند.

قیمت محصول

از گذشته های دور همیشه نگاه غالب مردم این بوده است که جنس اصل قیمت بالاتری دارد. شاید برای بسیاری از محصولات این موضوع صدق کند. اما نباید این نکته به یک قاعده در تشخیص اصل بودن یک محصول تبدیل شود. قرار نیست هر محصول گران قیمتی اصل و اورجینال باشد. متاسفانه برخی از شرکت های کپی کار برای به فریب مشتری قیمت های غیر واقعی بر روی محصولات می زنند و مشتری را قانع می کنند که این شارژر اصلی و اورجینال است.

درست است که قیمت کالاهای اورجینال معمولا گران تر است اما فراموش نکنید که برای تشخیص اصل بودن یک شارژر شیائومی ابتدا ویژگی ها و روش های اشاره شده ی قبلی را مورد بررسی قرار دهید. سپس از قیمت شارژر هم به عنوان یک روش مکمل برای این تشخیص اصل بودن محصول استفاده کنید.

بسته بندی

در بسته بندی تمام محصولات شیائومی از یک استاندارد مشخص استفاده شده است. بر روی تمام بسته بندی ها به طور کامل ویژگی ها و مشخصات فنی محصول درج شده است. همچنین جعبه ی محصول محکم و مقاوم است و وزن قابل توجهی دارد. شارژر اصلی شیائومی در یک جعبه ی پلمپ شده بسته بندی شده است. نسخه ی فیک شارژر شیائومی معمولا دارای جعبه های پلاستیکی یا ضعیف است که مشخصات فنی محصول بر روی آن درج نشده است.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان به روش های تشخیص شارژر اصلی شیائومی بپردازیم. درست است که داشتن یک گوشی رده بالا با باتری قوی یک مزیت محسوب می شود اما اگر نتوانیم به هر دلیلی از شارژر اصلی شیائومی استفاده کنیم همین گوشی رده بالا می تواند به شدت آسیب ببیند.

خوشبختانه با وجود پیچیده شدن روش های کپی برداری و شبیه تر شدن شارژر های فیک به اصلی، باز هم راه هایی برای شناختن شارژر های اصلی وجود دارد. بنابراین بدون نگرانی و با آگاهی کامل یک شارژر مناسب گوشی خود بخرید. همچنین شما می توانید با مراجعه اینترنتی یا حضوری به نمایندگی های شیائومی در سراسر کشور با خیال راحت از محصولات اورجینال و اصل شیائومی استفاده کنید.

بک آپ گوشی شیائومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *