نقد و بررسی شیائومی

مزایای دستگاه تصفیه هوا؛ چرا باید از تصفیه هوا استفاده کنیم؟

مزایای دستگاه تصفیه هواچیست ؛ چرا باید از تصفیه هوا استفاده کنیم؟

بررسی مزایای دستگاه تصفیه هوا

آلودگی هوا الان دیگر مهمان یک روز و دو روز نیست؛ آمده است که بماند. ما هم برای حفظ سلامت خود، باید فکری کنیم. دستگاه‌های تصفیه هوا یکی از گزینه‌های کارآمد و موثری هستند که می‌توانند در مقابله با معضل آلودگی، کمی از مخاطرات و دغدغه‌های ما بکاهند.

ممکن است عده‌ای چنین گمان کنند که خرید چنین وسیله‌ای فقط موجب ایجاد هزینه‌های بی‌مورد می‌شود و فایده‌ای ندارد. اما ما این مطلب را برای شما تهیه کرده‌ایم تا اگر از طرفداران این دیدگاه هستید، با خواندن مزایای دستگاه تصفیه هوا، شما را وارد تیم خودمان کنیم!

کارکرد دستگاه‌های تصفیه هوا

پیش از آنکه بخواهیم سراغ مزایای دستگاه تصفیه هوا برویم، بهتر است ابتدا نگاهی به عملکرد این دستگاه داشته باشیم و با نحوه کار آن آشنا شویم. به این نکته هم باید اشاره کرد که هرچند مدل‌های مختلف دستگاه تصفیه هوا ممکن است در جزئيات عملکردشان تفاوت‌هایی داشته باشند، اما کلیت کارشان شبیه به هم است. 

یکی از مهم‌ترین قطعات به‌کار رفته در این دستگاه‌ها، فن است. همین قطعه است که هوای آلوده محیط را به داخل می‌کشد. اما اگر بخواهیم یک قطعه را به عنوان قلب این دستگاه معرفی کنیم، بدون شک فیلتر انتخاب مناسبی است. هوای داخل دستگاه به کمک چندین فیلتر، از آلاینده‌ها پاک می‌شود. این عملیات چندین مرتبه تکرار و در نهایت هوای تصفیه شده، وارد محیط می‌شود. ارتباط صحیح میان فن و فیلترهاست که می‌تواند به عملکرد بهتر و در نتیجه خروجی مطلوب‌تر کمک کند. 

البته بدیهی است که چنین وسیله‌ای نیاز به پاک‌سازی و سرویس دارد تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. اگر پس از مدتی نگاهی به فیلتر دستگاه تصفیه هوا بیندازید، با مشاهده آلاینده‌های موجود در سطح فیلتر، بهتر متوجه می‌شوید که در چه شرایط تاسف‌باری نفس می‌کشیم. پس برای کارکرد بهتر و طولانی‌تر شدن عمر دستگاه خود، حتما این مورد را در نظر داشته باشید؛ به ویژه اگر در کلان‌شهری مثل تهران زندگی می‌کنید، این مسئله را جدی‌تر در نظر بگیرید.

مزایای دستگاه تصفیه هوا چیست؟

حالا برویم سر همان سوال مهم و اساسی که به خاطرش این مطلب را نوشتیم. برای یک دستگاه تصفیه هوا، می‌توان مزایای قابل‌توجهی را نام برد که کاربران را مجاب به خرید و استفاده از این وسیله می‌کند. در نگاه اول، چیزی که به ذهن خیلی از ما می‌رسد این است که با استفاده از این وسیله، هوای پاک‌تری خواهیم داشت؛ اما این مزیت خود موجب بهبود شرایط دیگر می‌شود. هوای پاک‌تر مساوی است با سلامتی جسمی و روحی بیشتر و شادابی و عملکرد بهتر ما در زندگی. حالا بهتر است چند مورد از این مزایا را با هم بررسی می‌کنیم:

 • کمک به کاهش آلرژي‌ها
 • مفید برای افراد مبتلا به آسم و بیماری‌های تنفسی
 • کاهش ذرات گرد و غبار موجود در هوا 
 • مناسب برای استفاده در محیط‌هایی که حیوانات خانگی در آنجا حضور دارند
 • کاهش خطر ابتلا به باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در هوا
 • کاهش ناخوشی‌های جسمانی (همچون سردرد و حالت تهوع) ناشی از آلودگی هوا و در نتیجه شادابی و سرزندگی بیشتر
 • کمک به بهبود وضعیت ایمنی بدن در پی استنشاق هوای پاک

به جز موارد بالا، مزیت‌هایی همچون از بین بردن بوی نامطبوع هوا نیز قابل اشاره هستند. به هر طریق، با مرور همین چند مورد، می‌بینیم که جزئیاتی در زندگی روزمره ما وجود دارد که شاید خیلی از مواقع از آنها غافلیم.

درباره این مورد خاص، به کمک یک دستگاه تصفیه هوا می‌توانیم جلوی خیلی از مشکلات تنفسی و بیماری‌های بالقوه را بگیریم یا دست‌کم اثر آنها را محدود کنیم. به نظر می‌رسد این منطقی‌ترین کاری است که در شرایط فعلی که هوا مملو از آلاینده‌هاست، از دستمان برمی‌آید. 

✔️ برای مشاهده مدل های تصفیه هوای شیائومی کلیک کنید.

آیا دستگاه تصفیه هوا واقعا موثر است؟

این سوالی است که همان اول هم به آن اشاره کردیم و گفتیم که در پس ذهن خیلی‌ها چنین پیش‌زمینه‌ای وجود دارد که این دستگاه‌ها فایده‌ای ندارند. اگر بخواهیم پاسخی کوتاه و کلی بدهیم، باید بگوییم بله این دستگاه‌ها موثر هستند؛ اما این به آن معنا نیست که با خرید چنین دستگاهی، خیالمان کاملا آسوده خواهد بود. بسته به اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنید و محیط زندگیتان چطور جایی است، طبیعتا میزان اثر این دستگاه نیز متفاوت خواهد بود. برای واضح‌تر شدن مطلب، به سوالات زیر توجه کنید:

 • چه نوع آلاینده‌هایی در خانه یا محیط زندگی من وجود دارد؟ (پاسخ این سوال را می‌توان با توجه به جغرافیای محل سکونت در نظر گرفت؛ مثلا اگر در مرکز شهر باشید یا در نزدیکی مناطق صنعتی زندگی کنید، آلاینده‌های محیط شما با آلاینده‌های هوا در محوطه‌های کوهستانی متفاوت است.)
 • تهویه هوای محیط کار یا محل سکونتتان چطور است؟ آیا به درستی کار می‌کنند؟
 • ابعاد و متراژ محیطی که قصد تصفیه هوای آن را دارید، چقدر است؟
 • دستگاهتان چه مدلی است؟ چند فیلتر دارد و فیلترها از چه نوعی هستند؟
 • نرخ تولید هوای تصفیه‌ شده دستگاهتان چقدر است؟ 
 • آیا تناسبی میان دستگاه مورداستفاده و محیط وجود دارد؟
 • چقدر امکان مدیریت و کنترل منشا آلاینده‌ها را دارید؟ اصلا می‌دانید این آلاینده‌ها از کجا ناشی می‌شوند؟
 • میزان استمرارتان در استفاده از دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟ آیا استفاده کمی از آن دارید یا هر روز به مدت معینی دستگاه را روشن می‌کنید؟
 • چند وقت یک‌بار فیلترهای دستگاه را تمیز یا تعویض می‌کنید؟
 • آیا دستگاهتان جدید است یا از مدل‌های بسیار قدیمی استفاده می‌کنید؟

پاسخ تک‌تک این سوالات به همراه چندین سوال دیگر، می‌تواند شما را به جواب سوالی برساند که موضوع بحث این بخش از مطلب بود. 

در خرید دستگاه تصفیه هوا چه نکاتی مهم است؟

برای اینکه بتوانیم خروجی مطلوب‌تری داشته باشیم و اثر این دستگاه را در تصفیه هوای محیط ببینیم، لازم است هنگام خرید به چند فاکتور توجه کنیم که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • مدل و تعداد فیلترهای دستگاه
 • مساحتی که دستگاه قادر به پوشش و تصفیه هوای آن است (در مقیاس متر مربع)
 • ظرفیت هوای ورودی به داخل دستگاه در دقیقه (در مقیاس متر مربع)
 • میزان قدرت دستگاه در جمع‌آوری آلاینده‌ها یا همان نرخ درصد کارایی دستگاه
 • نرخ خروجی هوای تمیز و تصفیه شده
 • وزن و قابلیت حمل‌ونقل دستگاه
 • توجه به اینکه دستگاه با چه نوع آلاینده‌هایی مقابله می‌کند و قدرت از بین بردن کدام نوع از آن‌ها را دارد
 • میزان شدت و حجم آلاینده‌ها

در توضیح موارد بالا همین بس که اگر مساحت پهناوری را مدنظر دارید که می‌خواهید هوای آنجا تصفیه شود، نباید از یک دستگاه با تعداد فیلتر کم که مساحت محدودی را پوشش می‌دهد استفاده کنید. همچنین قابلیت حمل‌ونقل دستگاه نیز فاکتور موثر دیگری است که باید موقع خرید به آن توجه کنید.

در خصوص مدل‌های دستگاه تصفیه هوا هم باید گفت که معمولا سه نوع دستگاه‌های فیلتردار، الکترواستاتیک و دستگاه‌هایی که با نور UV کار می‌کنند، در بازار موجود هستنند. این نوع سومی همان مدلی است که می‌توان از آن در برابر آلاینده‌هایی همچون ویروس و باکتری استفاده کرد و چنین قابلیتی برای خیلی‌ها مهم است.

همین‌جا بد نیست اشاره‌ای هم به دستگاه‌های تصفیه هوای شیائومی بکنیم که قابلیت‌های مختلف و انواع متنوعی دارند. همین تنوع و گستردگی محصولات، باعث می‌شود که بتوانید با توجه به فاکتورهایی نظیر محیط، بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، مساحت موردنظر و غیره، به ‌راحتی از میان گزینه‌های در دسترس، انتخاب خود را انجام دهید. 

 جمع‌بندی

در بیان مزایای دستگاه تصفیه هوا همین که می‌تواند سلامتی ما را تاحدودی بهبود ببخشد و از ابتلا به بیماری‌های متعدد تنفسی و سایر موارد جلوگیری کند، آنقدر مهم و ارزشمند است که دنبال دلیل دیگری نباشیم. اگر حتی بخواهیم نگاهی اقتصادی به این مسئله داشته باشیم، اکنون باید مراقب سلامتی خود باشیم تا کارمان به دکتر و روندهای طولانی درمانی ختم نشود.

پس چه بهتر که محیط کار یا سکونت خود را به کمک دستگاه تصفیه هوا ، از آلاینده‌های مضر و خطرناک پاک کنیم؛ آن هم در شرایطی که هر روز در فضای باز خیابان‌ها و کوچه‌ها، با هر نفس حجم انبوهی از آلودگی‌ها را وارد ریه خود می‌کنیم.

با توجه به تنوع دستگاه‌های تصفیه هوا، پیشنهاد می‌کنیم سری به مدل‌های مختلف شیائومی در فروشگاه شیائومی سیتی بزنید تا ببینید که دستگاه‌های مختلف، چه قابلیت‌هایی دارند و کدامشان برای استفاده در محیط مورد نظر شما، مناسب‌تر هستند. 

معرفی تاثیرات دستگاه های بخور بر سلامت هوای خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *