سبک زندگی

مقایسه اسکوتر شیائومی و segway  

مقایسه اسکوتر شیائومی و segway  

مقایسه اسکوتر شیائومی و segway  

شاید شما هم توجه‌تان به تصاویر و یا فیلم‌هایی از وسیله‌ای دو چرخ در اینترنت که با انرژی یک موتور در حال حرکتند، جلب شده باشد. اما این وسیله چیست و در مقایسه اسکوتر شیائومی وsegway  چه مواردی به چشم می‌خورد؟

معرفی اسکوتر segway

شاید اسکوترها بصورت وسایلی که برای حمل‌و نقل شخصی استفاده می‌شوند و با حرکات پا رانده می‌شوند، یاد شوند. اما می‌دانیم اسکوترها دارای انواع مختلفی هستند که از انواع آنها می توان به اسکوترهای هوشمند شیائومی و سگوی (segway) اشاره کرد. اسکوترهای هوشمند دارای نام‌های مختلفی از جمله اسکوتر برقی یا هاوربرد می‌باشند. استفاده از اسکوترها بسیار آسان است و هیچگونه‌ آلودگی هوا ایجاد نمی‌کنند. اما در مقایسه اسکوتر شیائومی وsegway  باید به چه مواردی پرداخت؟ اسکوترها برطبق پارامترهایی چون قدرت موتور، وزن کاربر،و همچنین کیفیت ساخت آنها، گروه‌بندی می‌شوند و بر همین اساس کیفیتهای متفاوتی دارند.

سگ‌وی یا رانک در اواخر سال 2001 توسط دین کامن اختراع شده که یک دوچرخه‌ی الکتریکی خود تراز است. این وسیله به واسطه‌ی شرکت سگوی تولید می‌شود. طراحی این وسیله به گونه‌ای است که همواره بصورت عمودی می‌ایستد و امکان سقوط آن وجود ندارد، زیرا تعادل سگ‌وی با کمک ژیروسکوپ و سنسورها همواره حفظ می‌شود. حسگرهای تراز و ژیروسکوپ براساس سیالات، جهت تشخیص حرکات کاربر از طریق وزن، مورد استفاده قرار می‌دهند .

این وسیله از چهار بخش اصلی تشکیل شده است:

  • چرخ و موتور
  • سنسور
  • تخته مدار
  • سیستم کنترل اجرایی

اسکوترهای  برقی از طریق جریان برق شارژ می‌شوند. همانطور که بیان شد امروزه برندهای مختلفی از اسکوترها در بازار وجود دارند، اما بهترین برند کدام است؟ برای مقایسه اسکوتر شیائومی وsegway  به دو نمونه از هر کدام می‌پردازیم.

خرید دوربین شیائومی

اسکوتر برقی شیائومی میجیا پرو در مقایسه با Ninebot Segway

اسکوتر برقی شیائومی Mijia Pro و Ninebot Segway ES2 هر دو اسکوترهای برقی تاشو هستند، اما کدامیک قدرتمندتر، راحتتر و کاربردی‌تر است؟

در نگاه اول این دو کاملا شبیه هم هستند و تقریباً ابعاد یکسانی دارند؛ ابعاد 108.00 در46.00  در 49.00 سانتیمتر برای اسکوتر برقی میجیا شیائومی و 102 در 43 در 113 سانتی متر برای سگوی ناین بات ES2، علاوه بر این، هر دو اسکوتر از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده‌اند. در اسکوتر برقی شیائومی میجیا سیم‌های ترمز برروی میله فرمان قابل مشاهده است که این امر از زیبایی و امنیت محصول می‌کاهد. برروی میله باتری را هم می‌بینیم. سگ‌وی دارای فضایی برای باتری دوم، صفحه نمایش LCD و یک قلاب کوچک برای نگهداری وسایل شماست. لذا سگوی در این زمینه‌ها کمی کاملتر است.

این دو محصول، هر دو اسکوترهایی مدرن و هماهنگ با زمان هستند، اما از لحاظ ظاهری اسکوتر شیائومی کمی ظریفتر طراحی شده است. وزن هر دو یکسان و در حدود 14.2 کیلوگرم می‌باشد. اسکوتر برقی میجیا پورو شیائومی با یک عرشه با یک تشک ضد لغزش در دو طرف،LED  و چراغ‌های جلو، یک زنگ و لاستیک‌های بادی عرضه شده، در حالی‌که چرخهای سگوی ES2 اینگونه نیست. لذا اسکوتر شیائومی احساس راحتی بیشتری ایجاد می‌کند، اما چرخهای آن آسیب‌پذیر است.

توزیع وزن، نقطه تمایز دیگر این دو محصول است. همانطور که اشاره شد، باتری برای اسکوتر برقی شیائومی میجیا در عرشه و در سگ‌وی ES2 در میله‌ی جلو قرار دارد.  سگ‌وی ES2 می‌تواند سرعت چرخش کاربر را نشان دهد. همچنین می‌تواند به سه حالت ورزشی، استاندارد یا محدود تغییر کند که باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شود که در این زمینه سگ‌وی بهتر عمل کرده است.

 

درمورد باتری موارد دیگری را نیز باید در نظر گرفت، مثل شروع حرکت با وزن کاربر که بسته به این مورد، موتور برای حرکت به جلو و بخصوص در سربالایی‌ها به انرژی بیشتری نیاز دارد. در این رابطه باید گفت که شیائومی دارای باتری بزرگتری است (280 Wh  در برابر 187 Wh). لذا مسافت بیشتری را طی خواهد کرد. اما می‌توان یک باتری خارجی را به سگ‌وی ES2 اضافه کرد تا باز هم مسافت بیشتری را طی کند. شارژ باتری شیائومی 5 ساعت و باتری سگ‌وی 3 ساعت طول می‌کشد. در بحث باتری می‌توان دید که شیائومی بهتر عمل کرده است.

 

بطور کلی این دو اسکوتر:

  • از لحاظ طراحی تقریبا مشابهند.
  • سگ‌وی در جزئیات بهتر عمل کرده.
  • شیائومی راحتتر بوده و باتری قوی تری دارد

 

مقایسه‌ بین Segway Ninebot Max و Xiaomi Mi M365

 

وزن NineBot Max  سگ‌وی 19 کیلوگرم و وزن اسکوتر شیائومی12 کیلوگرم است که هر دو مدل بسیار سنگین هستند. همچنین ابعاد سگوی ناین بات مکس 21.0 در 18.6 در  45.9و ابعاد اسکوتر شیائومی 20.0 در 17.0 در 43.0 می‌باشد. Segway NineBot Max  از قدرت موتور 350 وات وXiaomi MI M365  از قدرت موتور 250 وات بهره می‌برد. Segway NineBot Max و شیائومی هر دو دارای سرعت 26 کیلومتر بر ساعت می‌باشند. اما سگ‌وی حدود 64 و شیائومی حدود 31 کیلومتر را طی می‌کنند.

Segway NineBot Maxدارای ظرفیت باتری 551 WH است، و Xiaomi MI M365 دارای ظرفیت 280 WH است. باتری سگ‌وی 6 ساعت و شیائومی 5.5 ساعت نیاز دارد شارژ شود. سگ‌وی ناین بات مکس از حداکثر وزن 100 کیلوگرم و Xiaomi Mi M365 از حداکثر وزن 100 کیلوگرم پشتیبانی می‌کند. Segway NineBot Max  دارای ترمز درام است و Xiaomi MI M365 دارای ترمز دیسک است.

لذا، برای مقایسه اسکوتر شیائومی وsegway  باید به مواردی چون طراحی ظاهری، ابعاد، وزن، قدرت موتور، باتری و… پرداخت و سپس با توجه به نیازها خرید نمود.

گوشی های شیائومی با تکنولوژی ۵G

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *