آموزش

هواپز ها چگونه کار می کنند؟

بررسی نحوه عملکرد هواپز ها

آیا می دانید هواپز ها چگونه کار می کنند؟

شاید در مورد هواپزها شنیده باشید و از ادعای سازندگان مبنی بر اینکه غذاهای ترد با چربی کمتر نسبت به سرخ کردن عمیق و سریعتر از سرخ کن های  معمولی تولید می کنند شگفت زده شده‌اید.

آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ ما نگاهی به نحوه عملکرد این دستگاه‌های مد روز انداخته‌ایم تا به شما کمک کنیم بفهمید آیا ارزش پرداخت هزینه و فضایی که در آشپزخانه اشغال می‌کنند را دارند یا خیر.

بررسی نحوه عملکرد هواپزها

اول از همه، هواپزها در واقع غذا را سرخ نمی‌کنند. در عوض، غذا داخل یک سبد سوراخ دار می رود و دستگاه با دمیدن هوای داغ به کمک موتور و المنت گرمایی مانند سشوار در اطراف آن غذا را می‌پزد.

نیروی هوا یک اثر همرفتی ایجاد کرده که قسمت بیرونی غذا را می‌پزد. زمانی که دمای هوا به بیش از 320 درجه فارنهایت برسد، غذاهای گوشتی مانند مرغ منجمد یا اقلام نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی سرخ کرده یا تارت‌ها در واقع کمی به رنگ قهوه‌ای، زرد یا نارنجی درمی‌آیند.

در هواپزها چه غذایی نمی‌توانم بپزم؟

یکی از ایرادات هواپزها این است که نمی توانید غذاهای آغشته به خمیر مایع مانند پیاز حلقه ای یا نان را بپزید. خمیر به سادگی از سوراخ های سبد می چکد و آشفتگی بزرگی ایجاد می کند، همچنین نمی توانید غذاهای خمیری مانند دونات بپزید. بنابراین شما به اقلام نان دار یا با حالت خشک محدود می شوید.

شما از نظر اندازه نیز محدود هستید، اما کمی بعد به آن خواهیم پرداخت. در پایان این مقاله همچنین درباره یک کار خاص صحبت خواهیم کرد که سرخ کن بدون روغن به خوبی انجام می دهند. اما ابتدا، بیایید مزایای سلامتی هوا پز را بررسی کنیم.

✔️ ۱۰ غذایی که نباید با هواپز بپزید

آیا هواپزها از سرخ کن‌ها سالم تر هستند؟

یکی از ویژگی‌های اصلی هواپزها این است که غذاهای پخته شده در آنها سالم تر از غذاهای پخته شده در سرخ کن هستند؛ زیرا روغن کمتری مصرف می کند.

پس بیایید به آن نگاه کنیم. البته ما می دانیم که همه روغن های پخت و پز تاحدی سالم هستند. اما استفاده مداوم از آن‌ها برای سلامتی ضرر خواهد داشت.

روغن کالری دارد و در حالی که کالری ها به خودی خود ناسالم نیستند، اما اگر ورزشکارید یا به دنبال کاهش کالری هستید، استفاده از روغن کمتر ممکن است ایده خوبی باشد.

وقتی غذاهای سرخ شده در دمای مناسب (بین 350 تا 375 درجه فارنهایت) پخته می شوند، در واقع روغن بسیار کمی را جذب می کنند.

در واقع، یک مطالعه مقایسه ای نشان داد که سیب زمینی سرخ شده در روغن بین 14 تا 40 کالری در هر وعده بیشتر از سیب زمینی سرخ شده در هواپز دارد.

40 کالری تقریباً نصف یک موز است. بنابراین حتی اگر به سیب زمینی‌تان روغن هم زده باشید اما آن را در هواپز و دمای بین 350 تا 375 درجه فارنهایت بپزید، از غذایی که به همان میزان روغن دارد و در سرخ کن پخته شده، کالری کمتری دارد.

آیا هواپزها غذایی خوشمزه درست می کنند؟

مهمتر این است که آیا غذای پخته شده در سرخ کن هوا طعم خوبی دارد یا خیر. جواب؟ بستگی دارد. اگر غذایی که وارد می شود خوشمزه باشد، خوشمزه خواهد بود. اما مجدداً، مشکل غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ کرده، بال مرغ، و تارت ترش هرگز این نیست که طعم کافی ندارند.

موضوع آن غذاها، تا جایی که مشکلی وجود دارد، بیشتر به سلامتی و همچنین راحتی مربوط می شود. واقعیت این است که این غذاها در روغن زیاد طعم بهتری دارند؛ اما خب روغن زیاد هم به سلامتی لطمه می‌زند.

اما هواپز ها تلاش می کنند با تغییر روش های پخت بافت هر غذا را به مدل سرخ شده آن نزدیک کنند تا شما هنگام خوردن غذای سالم طعم غذای سرخ شده را احساس کنید که بسیار سالم است .

هواپزها چه مقدار غذا می‌توانند طبخ کنند؟

بنابراین، بیایید به راحتی نگاه کنیم. چه اندازه آنها بزرگ باشد یا کوچک، یکی از مشکلات سرخ کن های هوا ظرفیت آنها است. از آنجایی که آنها از طریق اصل همرفت کار می کنند، باید فضای کافی بین اقلام جداگانه وجود داشته باشد تا هوای گرم به طور یکنواخت در اطراف آنها جریان یابد. بنابراین، برای پخت غذاها نمی توانید سبد را پر کنید. و این به معنای پختن دسته های کوچک در یک زمان است.

این موضوع لزوماً مشکلی نیست، مگر اینکه نیاز به غذا دادن به بیش از دو نفر در یک زمان داشته باشید. همچنین، بسته به نوع غذا، زمان پخت می‌تواند به 30 دقیقه در هر دسته نزدیک شود (با تکان دادن مکرر سبد برای اطمینان از پختن یکنواخت)، بنابراین امیدواریم آن دو نفر خیلی گرسنه نباشند! (یا حداقل چیزی برای میان‌وعده داشته باشید).

یکی از کارهایی که به نظر می رسد هواپزها برای آن مناسب هستند، گرم کردن مجدد غذاهایی است که قبلاً سرخ شده اند. برخلاف فر یا مایکروویو که باعث خیس شدن چیزهای ترد می‌شوند، اثر گرم و همرفتی سرخ کن بادی فقط چیزی است که باعث می شود غذاهای ترد را دوباره گرم کنید تا ترد بمانند. آیا این دلایل برای خرید یک هواپز کافی است؟ به سلیقه و سبک زندگی شما بستگی دارد.

✔️ برای خرید هواپز شیائومی کلیک کنید.

جمع بندی

به طور کلی هواپزها تا حدودی غذا را نسبت به فرهای قدیمی یا سرخ کن‌ها، سالم‌تر درست می‌کنند. این دستگاه برای پخت غذا نیاز به روغن ندارد اما اگر می‌خواهید وعده غذایی خود را تردتر کنید، می‌توانید مقداری روغن به غذا بزنید تا رنگ جذابتری هم به خود بگیرد.

البته هواپزها برای سرو غذای یک یا دو نفر مناسب هستند و برای پخت غذا در مقیاس بزرگتر، باید چند مرتبه مواد اولیه غذا را در آن بریزید، بپزید و درآورید. این کار شاید برای برخی طاقت فرسا یا حوضله سر بر باشد. با اینحال اگر رژیم لاغری دارید، ورزشکار هستید یا قصد تغییر در سبک زندگی‌تان را دارید، می‌توانید از هواپزها استفاده نمایید.

سایر غذاهایی که می توان با پلوپز طبخ کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *