آموزش

نحوه شستشو و نگهداری هواپز

معرفی و بررسی نحوه شستشو و نگهداری هواپز

یکی از لوازم بسیار کارآمد و مفید در آشپزخانه ها، دستگاه های هواپز هستند که کار را برای پخت غذای سالم آسان تر کرده است. شما می توانید بدون استفاده از روغن، غذاهای متنوع و خوشمزه ای را طبخ کنید. نکته قابل توجه این است که نحوه شستشو و نگهداری هواپز بسیار اهمیت دارد تا دستگاه هواپز تا سالیان سال بدون مشکل برای شما کار کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد روش های شستشو و نگهداری هواپزها به شما بدهیم.

راهکاری ساده برای تمیز کردن هواپز

اگر به دنبال روشی ساده برای تمیز کردن هواپز هستید، نکته این است که باید بلافاصله پس از مصرف آن را بشویید. البته توجه داشته باشید که حتما دستگاه کاملا سر شده باشد تمیز کردن هواپز بسیار آسان است، زیرا معمولا سبد های داخلی دستگاه از مواد نچسب ساخته می شوند و بدون زحمت تمیز می‌شود. بهتر است تمیز کردن این نوع دستگاه ها را از سبد داخلی شروع کنید. بسیاری از قطعات هواپز به راحتی قابلیت جداسازی دارند.

مراحل تمیز کردن هواپز شیائومی به روشی آسان

هواپز شیائومی یکی از محصولات به روز و پرطرفدار بازار است در ادامه به معرفی نحوه شستشو و نگهداری هواپز شیائومی می پردازیم.

 1. ابتدا باید دستگاه هواپز را از برق جدا نمایید. اجازه دهید تا دستگاه کامل خنک شود. برای اینکه دستگاه سریعتر خنک شود، تابه و سبد را از آن خارج کنید.
 2. دستمال نخی تمیز برای شستشوی بخش‌های بیرونی هواپز بهترین گزینه است. حتما دستمال را مرطوب نمایید تا تمیزکاری بهتر صورت بگیرد.
 3. شستشوی قطعات داخلی دستگاه هواپز کمی حساس تر است، برای این کار از اسفنج نرم و آب گرم استفاده کنید.
 4. مرحله بعدی نوبت به تمیز کردن المنت گرمایشی هواپز می رسد، با استفاده از یک اسفنج تمیز، المنت گرمایشی را پاک کنید. در هنگام تمیزکاری المنت نهایت دقت و حساسیت را داشته باشید تا تمامی رسوبات و کثیفی ها به خوبی از بین بروند. به هیچ عنوان برای تمیز کردن بخش المنت دستگاه هواپز شیائومی و دیگر برندها آن را زیر شیر آب نگیرید، زیرا آب باعث ایجاد اختلال در عملکرد هواپز می شود. پس از تمیز کردن المنت مطمئن شوید که مواد شوینده به صورت کامل از آن بخش پاک شده باشند چون در صورت پاک نشدن کامل مواد شوینده از روی المنت در زمان روشن کردن هواپز، گرمای زیاد باعث دودکردن مواد شوینده می شود که بسیار برای سلامتی مضر است.
✔️ ۱۰ غذایی که نباید با هواپز بپزید
 1. سپس ممکن است در برخی ازگوشه های دستگاه لکه هایی از غذا را مشاهده نمایید. برای از بین بردن آنها از جوش شیرین استفاده کنید. ابتدا خمیر جوش شیرین درست کنید. در مرحله بعدی مسواک و یا فرچه ای نرم را بردارید و جوش شیرین را روی لکه ها بزنید. بعد از نرم شدن لکه ها، دستمال نخی تمیز را بردارید و به دقت پاک کنید. با این روش بسیاری از لکه‌های موجود در گوشه‌های دستگاه هواپز خیلی راحت و سریع از بین می روند و دستگاه شما مانند روز اولش تمیز می شود.
 2. برای شستشوی تابه و سبد هواپز از آب‌گرم و مایع‌ظرفشویی استفاده کنید.
 3.  در صورتی که مواد غذایی روی تابه یا سبد دستگاه هواپز باقی مانده باشد، می توان آن ها را به مدت 10 دقیقه در آب داغ قرار داد تا لکه های غذایی از بین بروند.
 4. زمانی که قطعات به خوبی خشک شدند، آنها را با دقت به یکدیگر متصل کند.

آیا می توان قطعات قابل شستشوی هوا پز را در ماشین ظرفشویی قرارداد ؟

سبدها سینی ها و سایر لوازم جداشدنی هواپز قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند اما توصیه می شود که سبد داخل هواپز را بعد از هر بار استفاده با مایع ظرفشویی و آب گرم به صورت دستی بشویید و تا آنجا که ممکن است برای شستشوی قطعات از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. این کار باعث افزایش طول عمر سبد و قطعات می شود.

نکات طلایی در شستن هواپز (سرخ کن بدون روغن)

در ادامه نکاتی را به شما آموزش می دهیم که هنگام شستشو و نگهداری هواپزها به هیچ عنوان نباید انجام دهید.

 • به هیچ عنوان از وسایلی اعم از اسکاج های سیم دار و زبر، ابزارهای فلزی، سیم ظرفشویی و … برای شستن و تمیز کردن سبد هواپز استفاده نکنید. زیرا بسیاری از هواپزها دارای پوشش نچسب هستند و وسایل ساینده می تواند به مرور زمان به این پوشش ها آسیب وارد نماید و موجب خرابی دستگاه شود.
 • دستگاه هواپز را به هیچ عنوان در آب قرار ندهید. برخی از قطعات این دستگاه ممکن است در آب صدمه ببینند و از بین بروند. نکته دیگر این است که وسیله الکتریکی دستگاه نباید در آب قرار بگیرد.
 • از وایتکس برای تمیز کردن هواپز استفاده نکنید، زیرا ممکن است وایتکس به برخی از قطعات هواپز شیائومی و یا برندهای دیگر آسیب وارد کند.
 • برای جلوگیری از چسبیدن تکه‌های غذا به سبد و تابه هواپز، می‌توانید قبل از استفاده از دستگاه، سطح آن‌ را به خوبی با روغن چرب کنید یا از ورق های نچسب مخصوص هواپز استفاده کنید. این کار از چسبیدن تکه های غذا به سبد و تابه هواپز جلوگیری می‌کند.
 • اگر هواپز شما بوی ناخوشایندی گرفته است، برای از بین بردن آن نصف لیمو ترش را درون دستگاه بگذارید. اجازه دهید تا لیمو ترش حدود 20 دقیقه داخل دستگاه بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید.

نحوه تمیز کردن هواپز شیائومی با سرکه و آبلیمو

یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی برای شستشو و نگهداری هواپزها، استفاده از سرکه و آبلیمو است. دستگاه هواپز شیائومی شما با این روش مانند روز اول تمیز می شود. این روش حتی برای از بین بردن بوی نامطبوع دستگاه هم بسیار موثر عمل می کند. همانطور که می دانید هواپز به علت پخت مواد غذایی مختلف مانند مرغ و ماهی بوی نامطبوعی می گیرد. برای از بین بردن این بوها به روش زیر عمل کنید:

برای انجام این کار سبدی کوچک از مخلوطی آبلیمو و سرکه را درون سبد هواپز بگذارید. سپس اقدام به روشن کردن دستگاه هواپز نمایید و پس از 2 الی 3 دقیقه آن را خاموش کنید. سپس بوی نامطبوع دستگاه به طور کامل از بین می رود و د هواپز تمیز و خوشبو خواهد شد.

✔️ جهت مشاهده و قیمت خرید هواپز شیائومی کلیک کنید.

ابزار مورد نیاز برای شستشوی هواپز

برای تمیز کردن هواپز به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • دستمال نخی یا میکروفایبر
 •  اسفنج نرم
 •  جوش شیرین
 •  فرچه یا یک مسواک نرم
 • مایع ظرفشویی

مزایای هواپز نسبت به سرخ کن‌ های معمولی    

پخت غذا با هواپز نسبت به سرخ کن های معمولی بسیار سالم‌تر است، زیرا هواپز نیازی به روغن ندارد. البته می توان تنها کمی روغن را با قلموهای غذا در ظرف هواپز زد تا غذا بهتر سرخ شود. نکته قابل توجه این است که هواپز شیائومی نسبت به سرخ کن های دیگر روغن زیادی نیاز ندارد. با کمک هواپز شائومی می توان در وقت و انرژی صرفه جویی کرد، زیرا غذاها در کوتاه ترین زمان ممکن آماده می شوند.

سخن پایانی    

یکی از جدیدترین و بهترین دستگاه ها برای پخت و پز هواپزهای شیائومی است که طرفداران بسیاری زیادی هم دارد. این نوع دستگاه ها پخت و پز را بسیار آسان تر کرده و غذاهای لذیذتری را می پزند. خبر خوب این است که هواپزها نیاز به هیچ نوع روغنی برای پخت ندارند و غذاهای بسیار سالم و خوشمزه ای را آماده می‌کنند. در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات مفید و کاربردی را در مورد نحوه شستشو و نگهداری هواپز اعم از هواپز شیائومی به شما بدهیم. با مطالعه کامل این مقاله پس از استفاده از این دستگاه به راحتی آن را تمیز خواهید کرد.

 

آموزش نحوه اتصال هواپز شیائومی به گوشی موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *