نقد و بررسی شیائومی

بررسی تاثیر عینک های محافظ چشم در برابر اشعه کامپیوتر و گوشی موبایل 

تاثیر عینک های محافظ چشم در برابر اشعه کامپیوتر و گوشی موبایل 

تاثیر عینک های محافظ چشم در برابر اشعه کامپیوتر و گوشی موبایل

حالا دیگر تقریبا بیشتر ما از صبح تا شب چشم به گوشی‌های تلفن همراه یا مانیتورهای خود دوخته‌ایم و با کامپیوترمان مشغولیم. باور عام و رایج این است که استفاده طولانی‌مدت می‌تواند به چشم ما آسیب بزند. به همین خاطر است که به خرید محصولی مانند عینک محافظ چشم روی می‌آوریم تا اشعه کامپیوتر بیناییمان را تحت تاثیر قرار ندهد.

حالا سوال این‌جاست که آیا این عینک‌ها واقعا اثر دارند؟ آیا استفاده از آن‌ها مانع از رسیدن اشعه‌های مخرب به چشممان می‌شود؟ ما برای پاسخ دادن به این سوالات، تصمیم گرفتیم در این مقاله اثر این عینک‌ها را بررسی کنیم.

چرا به عینک محافظ نیاز داریم؟

پیش از پاسخ دادن به سوال اصلی مطرح‌شده در این مطلب، بهتر است کمی در مورد نور آبی اطلاعات به دست بیاوریم. عینک‌های محافظ با نام ‌Blue Light Glasses شناخته می‌شوند. این عینک‌ها از چشم در برابر نور آبی محافظت می‌کنند. نور آبی همان نور مرئی است که سطح انرژی بالایی دارد. منابع نوری مختلف ممکن است این نور را ساطع کنند که بزرگ‌ترین نمونه آن خورشید است. اما برخی از منابع نوری مصنوعی ساخته دست بشر نیز وجود دارند که این نور از آن‌ها تابیده می‌شود. صفحه نمایش‌های دیجیتال مثال بارزی از این منابع نوری هستند.

✔️ جهت خرید عینک محافظ چشم شیائومی TS مدل FU006-0100 کلیک کنید .

کامپیوترها، تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و وسایل مشابه، همگی سطحی از نور آبی را ساطع می‌کنند. مسئله جایی پررنگ می‌شود که انسان‌ها بیشتر روزشان را به این صفحات زل می‌زنند و چشمشان مدتی طولانی در معرض این اشعه آبی قرار می‌گیرد.

نور آبی به راحتی می‌تواند به چشم انسان نفوذ کند و از قرنیه و عدسی بگذرد و به شبکیه برسد. حتی مطابق نظر برخی کارشناسان، قرار گرفتن طولانی مدت و بیش از حد در معرض نور آبی، می‌تواند به سلول‌های حساس به نور موجود در شبکیه آسیب برساند که البته هیچ مدرکی برای این گفته وجود ندارد.

البته سطح نور ساطع شده از صفحه نمایش‌های دیجیتال به این اندازه نگران‌کننده نیست؛ اما با این‌همه استفاده طولانی مدت از آن‌ها، می‌تواند چشممان را حساس کند و باعث اشک ریختن شود. به همین خاطر است که استفاده از عینک‌های محافظ چشم، به عنوان یک راهکار برای مقابله با این مشکل یاد می‌شود.

بررسی میزان تاثیر عینک‌های محافظ چشم

عینک‌های بلو لایت یا مسدودکننده نور آبی، عینک‌هایی هستند که لنز آن‌ها طوری طراحی شده است که میزان نور آبی را کم می‌کنند. این لنزها پرتوهای نور آبی را فیلتر می‌کنند تا از این طریق مانع از رسیدن این اشعه به چشم شوند و احتمال خطر را کم کنند.

متاسفانه هیچ پژوهش یا تحقیقی وجود ندارد که اثر استفاده از عینک‌های محافظ چشم را با قطعیت تایید کند. یعنی هیچ مدرک مستدلی وجود ندارد که اثربخشی این عینک را در برابر نور آبی ثابت کند. البته این به آن معنا نیست که این عینک‌ها برای چشم ضرر دارند. می‌توان گفت میزان اثربخشی یا عدم اثربخشی عینک‌های فیلترکننده نور آبی، هنوز مشخص نیست و برای همه مبهم مانده است.

با این‌همه برخی از افراد ممکن است برای کاهش فشار آمدن به چشم هنگام استفاده از کامپیوتر، از عینک‌های محافظ استفاده کنند. هرچند حتی در این خصوص هم تحقیقات کافی و محکمی وجود ندارد. به طور کلی، نگاه کردن طولانی مدت به مانیتور کامپیوتر یا گوشی در هر حال باعث خسته شدن چشم می‌شود و به همین خاطر گفته می‌شود که نباید به صورت مستمر به مانیتور زل زد.

جمع بندی

به طور کلی استفاده از عینک های محافظ چشم در برابر نور آبی تاثیر زیادی در فیلتر کردن نور آبی داشته و باعث می شود که این نور کمتر وارد شبکیه چشم ها شود .

از طرفی فیلتر شدن نور آبی در استفاده طولانی مدت از گوشی موبایل و کامپیوتر مانع چشم درد، سردرد و دردهای میگرنی می شود . اما توجه داشته باشید که صرف استفاده از عینک های محافظ چشم باعث نمی شود که ساعات بسیار طولانی را به گوشی و کامپیوتر نگاه کنیم ، لازم است ساعت هایی چشم هارا ببنیدیم و به چشم ها استراحت دهیم .

زیر برندهای شیائومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *