آموزش, گوشی شیائومی

حسگر ایزوسل چیست؟

حسگر ایزوسل چیست؟

حسگر ایزوسل چیست؟

عکاسی کردن و ثبت لحظات شیرین زندگی آن هم با گوشی موبایل شخصی یکی از بهترین اتفاقاتی است که در دنیای تکنولوژی رخ داده است. امروزه تعدادی از برندهای مطرح دنیا مانند خانواده بزرگ شیائومی سعی کرده اند با بهره گیری از سنسورهای به روز و پیشرفته ای به نام حسگر ایزوسل تجربه ای متفاوت در امر عکاسی برای کاربران به ارمغان آورند. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم حسگر ایزوسل چیست و چگونه عمل می کند.

معرفی حسگر تصاویر

تمام گوشی های هوشمند و غیر هوشمند از اجزای متنوعی ساخته شده اند. یکی از مهم ترین بخش هر گوشی به خصوص برای افرادی که به عکاسی علاقه مند هستند می تواند دوربین آن باشد. حسگر تصویر به یک قطعه الکترونیکی گویند که توانایی مبدل کردن اطلاعات نور مانند رنگ و شدت نور به سیگنال‌های الکترونیکی را دارد.

موارد دیگری که می تواند بر کیفیت تصاویر ثبت شده توسط لنزهای دوربین یا حسگرهای تصاویر تأثیر بگذارد شامل مدت زمان جذب نور توسط سنسور می باشد. هم در کیفیت نهایی تصویر اهمیت دارد. همیشه به هنگام خرید یک گوشی فروشنده از پیکسل دوربین سخن به میان می آورد؛ اما به راستی پیکسل دوربین یک گوشی دقیقاً چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مجموعه ای از بلوک های ریز در تصاویر را پیکسل گویند. در واقع برای دیده شدن تصاویر به طور کامل لازم است میلیون ها پیکسل در کنار یکدیگر قرار گیرند. جالب است بدانید هر پیکسلی که در تصاویر موجود هستند وظیفه دارند فقط یک رنگ را ثبت کنند.

عامل دیگری که می تواند بر کیفیت عکس ها تأثیر گذارد رزولوشن دوربین ها است‌. با افزایش میزان رزولوشن، تصاویر یک دست تر خواهند شد. خوب است بدانید همین مورد سبب کوچک شدن پیکسل ها و در نتیجه کاهش کیفیت تصاویر خواهد شد.

انواع حسگرهای دوربین

حسگر تصاویر را می توان به عنوان مهم‌ترین بخش دوربین‌ یک گوشی دانست. حسگرها به دو مدل CMOS و CCD که به ترتیب معنای نیم ‌رسانای اکسید فلزی مکمل و دستگاه بار جفت‌ شده را دارند طبقه بندی می‌ شوند. اولین نوع حسگر معرفی شده یعنی حسگرهای CMOS از کارایی و کاربردهای بیشتری برخوردار هستند.

این حسگرها به دلیل قیمت به صرفه ای که دارند در تمام دوربین های گوشی ها یافت می شوند. همان طوری که در متون فوق ذکر شد حسگرهای دوربین کمک می کنند تا نور بهتر و بیشتری در هر پیکسل از تصاویر ذخیره گردد. امروزه تولید کنندگان گوشی ها سعی کرده اند انقلابی بزرگ و نو در عرصه دوربین های موبایل ایجاد کنند و آن انقلاب چیزی جز حسگر ایزوسل نمی باشد.

معرفی حسگر ایزوسل

همان طوری که گفتیم حسگر ایزوسل توانسته انقلابی عظیم در دنیای تکنولوژی ایجاد کند و طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کند؛ اما به راستی حسگر ایزوسل چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مجموعه‌ای از سنسورهای تصویر CMOS را حسگر ایزوسل نامیده اند. نام دیگر حسگر ایزوسل، آیسوسل می باشد.

با بررسی سنسورها و حسگرهای تصاویر دریافتیم که نوردهی جهت تشکیل عکس ها از روبه رو یا پشت رخ می دهد. این در حالی است که حسگر ایزوسل از نوردهی چند جانبه ای برخوردار هست. در واقع زمانی که از حسگر ایزوسل جهت تشکیل تصاویر استفاده می کنید شاهد نوردهی سه‌بعدی، F-DTI و VTG خواهید شد.

کمپانی شیائومی یکی از برندهایی است که جهت ممانعت از ایجاد نویز در تصاویر از حسگر ایزوسل بهره گرفته است. دوربین های موبایلی که از حسگر ایزوسل برخوردار شده اند توانایی ثبت تصاویر با کیفیت در اماکن کم نور را دارند و این نکته بسیار مثبتی در امر عکاسی به شمار می رود. خوب است بدانید حسگر ایزوسل از تنوع 4 مدل مختلف برخوردار می باشد. حسگر ایزوسل ISOCELL Dual، سنسور ایزوسل ISOCELL Bright، حسگر ایزوسل ISOCELL Fast و همچنین حسگر ایزوسل ISOCELL Slim چهار نوع از انواع حسگرهای ایزوسل به شمار می روند.

خرید تردمیل شیائومی

برند شیائومی و گوشی های مجهز به حسگر ایزوسل

به تازگی خبرهایی مبنی بر اولین دوربین 200 مگاپیکسلی برای گوشی ها و تبلت های هوشمند منتشر شد. این دوربین از حسگر ایزوسل HP1 بهره مند شده است. طبق خبرهایی که به گوش رسیده احتمالاً کمپانی شیائومی اولین شرکتی است که قصد دارد این تکنولوژی را بر روی گوشی های بالارده خود پیاده سازی کند.

گوشی شیائومی می 11 اولترا یکی از انتخاب های این کمپانی برای مجهز کردن به حسگر ایزوسل به شمار می رود. کمپانی شیائومی گفته است که حسگر ایزوسل GN2 سامسونگ از ابعاد 1/1.12 اینچی برخوردار هست. وی این اقدام را گامی بزرگ در دنیای بزرگ تکنولوژی می داند. حسگر ایزوسل می تواند به عنوان بزرگ‌ترین حسگر تصویر به همگان معرفی شود. این حسگر پیکسل‌ هایی بسیار بزرگ به اندازه 1/4 میکرومتر را در بطن خود جای داده است. در کل این جهان هستی برند شیائومی است که برای اولین بار سعی کرده از حسگر بزرگ دوربین با چنین ابعاد پیکسلی بهره گیرد و به تصاویر ذخیره شده در گالری افراد جانی تازه ببخشد.

نتیجه گیری

ثبت لحظات خوش زندگی برای تمام افراد خصوصاً برای نوجوان ها و جوان ها لذت بخش است . حال اگر بتوان این لحظات را با جزئیات بهتر و وضوح بیشتر در اختیار گرفت بسیار خوشایند خواهد شد. عکس‌ها را می‌توان یکی از بهترین و جذاب‌ترین نحوه ثبت لحظه‌ها دانست. اگر شما هم مثل من به عکاسی و ثبت لحظات شیرین زندگی علاقه مند هستید خوب است از قدرت حسگر ایزوسل غافل نشوید. دیگر با عکاسی در محیط های کم نو و پایین بودن کیفیت تصاویر خداحافظی کنید. به کمک حسگر ایزوسل دیگر خبری از نویزهای مختلف در تصاویر نیست. کمپانی سامسونگ این تکنولوژی را معرفی کرده و شیائومی قصد اجرای آن بر روی گوشی های بالارده و پرچم دار خود را دارد.

 

همه چیز درمورد تراشه snapdragon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *